27 kwietnia 2015

Czerwona Królowa - Victoria Aveyard

Czerwona Królowa autorstwa Victorii Aveyard to opowieść fantasy o losach młodziutkiej Mare, która w wyniku zbiegu okoliczności zmienia swoje życie i staje oko w oko ze swoimi wrogami. Jest zmuszona kluczyć i kłamać, by ocalić swoje życie. W nowym świecie, w którym przyszło jej żyć nic nie jest takie jak może się wydawać i niczego nie można przewidzieć.

Fabuła książki opiera się na dobrze już czytelnikom znanym motywie o odwiecznym konflikcie dwóch plemion, z których jedno rządzi drugim. Wynikają z tego konflikty, wojny i inne nieszczęścia. 


Generalnie fabuła Czerwonej Królowej nie porywa. Wszystko jest takie utarte, coś przypominające, nie powalające nas innowacyjnością i świeżością. Historia głównej bohaterki wydaje się zbiorem wątków i historii gdzieś już opowiedzianych i zapisanych. Bardzo często nasuwały mi się skojarzenia związane z fabułą Igrzysk śmierci Suzanne Collins.

Czerwona Królowa to kolejna literacka wizja dystopicznej  kreacji świata. Jednak  dla mnie, ten świat jest chaotyczny, niedopełniony. Właściwie składający się z przeciwstawionych sobie elementów. Jedyna wspólną cechą tego świata jest brutalność. To chyba odrobinę za mało na dobrze wykreowany świat z wielką wizją skomplikowanej przyszłości.

Z drugiej strony zaletą książki jest jej główna bohaterka. To nastoletnia Mare, która jest bystra i szczera, ale równocześnie jest pewnego rodzaju rozbitkiem życiowym. Źle się uczy, nie ma pracy, żeby pomóc rodzinie kradnie. Czuje się nikim, mimo, że dobrze zna swoje atuty. To idealna bohaterka powieści młodzieżowej w stylu „jestem fajna, ale nikt mnie nie docenia”.

Książka była reklamowana jako kawałek dobrej literatury fantasy. Niestety okazała się kalką z tego, co już zostało napisane. Nawet dobrze skrojona główna postać nie jest w stanie pociągnąć w górę całości.
Victoria Aveyard -  amerykańska scenarzystka i pisarka. Czerwona Królowa jest jej pierwszą książką.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz