14 kwietnia 2015

Kasacja - Remigiusz Mróz


Kasacja pióra Remigiusza Mroza to thriller opowiadający historię brutalnego zabójstwa. Głównym bohaterem jest duet prawników. Ona w  branży ma już ugruntowaną pozycję i stanowisko, on jest jej aplikantem, żółtodziobem, który dopiero uczy się prawniczego rzemiosła.  Ona jest zwinna i szybka, piekielnie inteligentna i pewna siebie. Ceną za to, kim jest dawno już zapłaciła. On jest tylko mięsem armatnim w korporacyjnej maszynie.  Jego kariera i  sukces  jest tylko jego marzeniem, dla  swoich  przełożonych jest jedynie jednym z wielu.


Los połączy ich przy sprawie brutalnego zabójstwa, w sprawie, w której wszystko niby jest jasne. Jednak dla doświadczonej prawniczki nie jest to takie oczywiste… W cała sprawę wciąga swojego świeżo upieczonego podopiecznego.


Dla Kordiana praca w Kancelarii Żelaznego to spełnienie marzeń. Dla swojej szefowej jest jednym z wielu, kolejnych aplikantów, jakim przyszło jej się zajmować z racji pełnionej funkcji patrona. Jednak, jako jej podopieczny zostaje włączony do trudnej i zawikłanej sprawy o zabójstwo. Czy Joanna Chyłka dostrzegła w nim coś więcej, niż kolejnego bezimiennego i bezbarwnego prawie darmowego najemnika?

I tu rozpoczyna się świetna intryga, której rozwiązania trudno się domyślić do samego końca. Rzutka pani prawnik i jej podopieczny czują, że sprawa, którą przyszło im prowadzić jest skomplikowana i ze względu na zebrane przez policję dowody i z góry skazana na przegraną. Jednak uparcie i z mozołem szukają nowych dowodów, które pomógłby im w uniewinnieniu ich klienta. Przez swoją nieustępliwość trafiają w sam środek przestępczego świata, gdzie reguły gry są zgoła odmienne, od tych, które są im znane, a prawo i porządek dyktuje pięść. Za wkroczenie do przestępczego świata przyjdzie im drogo zapłacić, a rozwiązanie zagadki okaże się dla nich niemałym zaskoczeniem. Tak samo jak dla czytelnika, który od pierwszych stron czuje się jak osoba wepchnięta do pędzącego pociągu, który z ogromną prędkością wozi go po świecie zbrodni, intryg i brutalnych reguł, a rozwiązanie przypomina lądowanie z zamkniętym spadochronem.

Kasacja to intrygujący, dynamiczny i skrzący się humorem thriller prawniczy, którego nie powstydziliby się najwięksi zagraniczni pisarze gatunku. Akcja jest szybka, zmienna i trzymająca nas w niepewności. Duet dwójki prawników tryska humorem i kontrastuje zachowaniem, co dodaje książce odpowiednich rumieńców. Nawet gdyby ta para okazała się dwójką prawniczych sępów, liczących tylko na wielkie pieniądze i tak czytelnik nie potrafiłby przestać ich lubić. Kolorytu ich relacji dodaje jeszcze z humorem odmalowane tło, jakim są wzajemne relacje we wnętrzu korporacyjnej drabiny pracowniczej. Nie przestajemy się uśmiechać czytając o „życiu w korpo”.

Język powieści nie jest ani suchy, ani nazbyt napuszony czy napompowany. Jest tak pomyslany, by był zrozumiały nie tylko dla osób z branży prawniczej. Jest naturalny, pełen odniesień do języka potocznego. To współczesny język młodych ludzi pracujących w dużym mieście, w dużej firmie, którym nie straszne są języki obce.

Podsumowując, Kasacja to  kawałek dobrej książki przepełnionej humorem i akcją do tego z dobrym zakończeniem. Jeśli ukaże się w przyszłości kolejna pozycja o losach wyżej wymienianego duetu prawniczego, to sięgnę po niego z prawdziwą przyjemnością.


Recenzja kontynuacji do przeczytania tutaj.

Remigiusz Mróz – z zawodu prawnik. Jest autorem takich tytułów jak: Chór zapomnianych głosów, Parabellum (dwa tomy), Turkusowe szale, Wieża milczenia.


2 komentarze:

  1. Remigiusz Mróz to wielkie zaskoczenie prawda? Nie spodziewałam się,że na polskiej literackiej scenie pojawi się autor, który (jak na razie) nie zaliczył wpadki ;) Oby tak dalej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo jestem ciekawa, co dalej:)

    OdpowiedzUsuń