7 kwietnia 2015

Zielona wyspa - Igor Ostachowicz

Zielona wyspa Igora Ostachowicza początkowo roztacza przed nami wizję bajkowego życia na bezludnej wyspie, gdzie wszystko staje się proste a ścieżki życia prostują się same. Owa wyspa to nic innego jak „raj dla turystów”, gdzie za wielkie pieniądze dostaje się bezchmurne niebo, najzieleńszą z traw i bajkowy, pełen udogodnień domek. Cisza, spokój i odpoczynek.

W powieści Ostachowicza raj okazuje się pułapką i ułudą. Demonów duszy nie pozbędziemy się za pomocą katalogu oferty turystycznej. I tak naprawdę o tym jest ta książka - o najciemniejszych zakamarkach ludzkiej duszy.


Bohaterką powieści jest Magda, która przybywa na tytułową wyspę, by ukoić zszargane nerwy. Magda to trzydziestokilkuletnia rozwódka, która postanawia odpocząć od swojego nieudanego, pełnego porażek życia.

Magda to przykład osoby, która jest fantastycznie przygotowana do dzisiejszego życia w zwrotnym tempie. Czerpie z życia pełnymi garściami. Nie odpuszcza żadnej okazji, jaką dostaje od życia. Jest perfekcyjną manipulatorką i intrygantką. W dobrze wypracowany sposób roztacza wokół siebie aurę ofiary, kobiety wykorzystanej przez życie, która słabości swojej duszy i życiowe błędy musi leczyć za pomocą leków psychotropowych z domieszką mocnego, markowego alkoholu.

Niespodziewanie dla Magdy na wyspie pojawia się tajemniczy mężczyzna. Początkowo jest dla niej źródłem dodatkowego leku, ale szybko odkrywa, że może z mężczyzną wejść w podniecająca dla niej grę, która stanie się kolejnym dopalaczem dla jej rozchwianego mózgu i wybujałego ego. Ku zaskoczeniu i zadowoleniu Magdy tajemniczy przybysz szybko odnajduje się w narzuconej mu konwencji… Tylko, kto jest teraz wariatem, a kto ma więcej na sumieniu?

Relacja damsko-męska ukazana w Zielonej wyspie jest połączeniem wątku erotycznego i emocjonalnego thrillera pomiędzy mężczyzną i kobietą. Do końca nie wiadomo kto jest górą, kto mówi prawdę a kto kłamie… Relacja Magdy i Tajemniczego wymyka się wszelkim ramom wątku romansowego.

Tytułowa zielona wyspa może być jednocześnie prawdziwym rajem dla zamożnego turysty jak i wymysłem chorej ludzkiej wyobraźni. Rodzajem wewnętrznego świata, gdzie tylko jedna osoba ma dostęp i kreuje ów świat według własnego pomysłu i potrzeby chwili.

Igor Ostachowicz w błyskotliwy, intrygujący i wieloznaczny sposób pisze o zakamarkach ludzkiej psychiki. Niekoniecznie tylko kobiecej. Pokazuje czytelnikowi, że nasza psychika jest na tyle elastyczna i niezbadana, że jest zdolna do wszystkiego i przy korzystnych dla siebie warunkach może ewoluować w zaskakującym kierunku.

Mimo tego, ze znam historię zawodową autora daleko mi do stwierdzeń o politycznych odniesieniach, które, podobno, znalazły się w tekście powieści Ostachowicza. Dla mnie tytułowa zielona wyspa jest  obszarem ludzkiego mózgu, gdzie w specyficznym dla danego osobnika momencie tworzy się jego własny, wyimaginowany, przystosowany do jego osobistych oczekiwań świat.


Zielona wyspa jest mrocznym, wciągającym thrillerem z wyrazistymi postaciami, które przykuwają naszą uwagę do samego końca. 


Igor Ostachowicz – autor Potwora i Panny i Nocy Żywych Żydów. Zielona wyspa jest jego trzecią i najnowszą powieścią.

2 komentarze:

 1. Zielona wyspa Igora Ostachowicza opowiada o bajkowym życiu na bezludnej wyspie, gdzie wszystko staje się proste a ścieżki życia prostują się same. - Moim zdaniem "Zielona wyspa" traktuje dosłownie o wszystkim, ale nie o tym. Według mnie drugi akapit z Twojej recenzji jest o wiele trafniejszy i sto razy bardziej nadaje się na lead.

  Bardzo za to podoba mi się Twoja charakterystyka Magdy. Lepiej bym tego w słowa nie ubrała! Świetnie też nakreśliłaś relację dwójki bohaterów. I dobrze się czytało.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za pochwały i za cenną dla mnie konstruktywną krytykę. Odrobinę poprawiłam tekst- Twoja uwaga otworzyła mi oczy.

   Usuń