24 marca 2016

Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej - Janina Lesiak.

Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej to literacki debiut Janiny Lesiak. Autorka stworzyła fabułę zainspirowaną postacią tej zapomnianej, polskiej królowej.

W świadomości historycznej Cecylia Renata, córka cesarza Ferdynanda II Habsburga i żona Władysława IV Wazy, praktycznie nie istnieje. Żoną, polskiego króla z dynastii Wazów, była jedynie przez siedem lat. Z uwagi na pochodzenie i negatywne nastawienie Polaków do dynastii habsburskiej odnoszono się do niej z dużą niechęcią.Tymczasem Cecylia Renata była kobietą dobrze wykształconą, biegle władającą, między innymi łaciną, osobą kochającą sztukę i muzykę. Jednocześnie świadoma była ciążącego na niej obowiązku urodzenia następcy tronu. Choć wydała na świat królewicza Zygmunta Kazimierza, nie poprawiło to jej sytuacji na dworze.

Dodatkowo jej małżeństwo z Władysławem IV nie należało do szczęśliwych. Choć królowa starała się, jak najlepiej wypełniać obowiązki królewskiej żony i matki, pozostała osobą samotną i wyobcowaną na polskim dworze.

Janinie Lesiak udało się uchwycić i oddać delikatność oraz wrażliwość osoby Cecylii Renaty. Pokazać jej dramat życiowy, jakim była niemożność urodzenia silnego i zdrowego potomka. Autorka przypomniała nam tę wrażliwą i kruchą istotę, która była jedynie narzędziem w politycznej machinie dynastycznych interesów.

Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej to bardzo udany debiut. Pełen wrażliwości, smutku, a także zadumy nad losem kobiety, której ród znaczył tak wiele, a ona sama - jej marzenia, ambicje i plany – prawie nic.

GORĄCO POLECAM TEJ AUTORKI TAKŻE : Miłosna Kareta Anny J.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu MG za egzemplarz książki do recenzji.
Janina Lesiak- łodzianka z urodzenia. Wspomnienie o Cecylii, biednej królowej jest jej debiutem literackim. Chciałaby nakreślić jeszcze inne portrety innych, zapomnianych kobiet.

2 komentarze:

  1. Mnie ta książka urzekła i oczarowała. Zrobiłam już wywiad z autorką, który opublikuję w tym tygodniu. Będzie też bajka pani Lesiak, która na moim blogu będzie miała premierę. Też w tym tygodniu.
    Wesołych Świąt!

    OdpowiedzUsuń