Przejdź do głównej zawartości

Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci - Anna Malinowska

Wydawnitwo Agora
Reportaż Anny Malinowskiej opowiada o dzieciach, które zostały uprowadzone, przez niemieckie władze, w celu wynarodowienia i przysposobienia ich jako przyszłych obywateli III Rzeszy.

Pomysł germanizowania właściwych rasowo dzieci, na tyle małych, że można było je wynarodowić, był jednym z wielu szalonych pomysłów Himlera. 


Zainteresowanie władz wzbudzały dzieci o blond włosach i niebieskich oczach, dzieci o nordyckim typie urody. Wybrane dzieci badano i uznawano za czyste rasowo. Następnie wywożono do placówek opiekuńczych, gdzie czekały na przysposobienie przez rodziny niemieckie.

Cały ten okropny proceder wywołuje u czytelnika ciarki na plecach. Jednak jeszcze większe emocje budzą historie opowiedziane w książce Anny Malinowskiej. Najczęściej powtarzanym zdaniem w książce jest zdanie „Samotność jest we mnie”. Z historii, dziś już osób w zaawansowanym wieku, bije samotność, pewnego rodzaju zmarginalizowanie, inność. Wreszcie naznaczenie.

Paradoksalnie, dla części z uprowadzonych dzieci, okres spędzony w rodzinach niemieckich, był czasem sielanki i szczęśliwego dzieciństwa. Być może jest to efekt tego, że wcześniejsze gorsze wspomnienia zostały zapamiętane we fragmentach, bądź wcale. W większości opisanych historii ofiary akcji germanizacyjnej, odnalazły swoje rodziny, Jednak przeżycia z czasów okresu rozłąki z biologicznymi rodzicami kładły się cieniem na ich życiu. Wielu z nich doświadczyło w niemieckich rodzinach ciepła i prawdziwej miłości. Inną rzeczą jest kwestia wiedzy niemieckich rodzin o pochodzeniu przysposabianych przez nich dzieci. Na ile ich wiedza była kompletna? Czy zwyczajnie nie chcieli znać prawdy? Tego, nigdy się już nie dowiemy.

Książka jest świetnie napisana. Dotrzymano wszystkich standardów fachowości i rzetelności. Autorka, co widać na kartach książki, bardzo starała się ująć temat w jak najszerszy i pełnowymiarowy sposób. Jednocześnie warto pamiętać, że ta publikacja jest i będzie jednym z najważniejszych świadectw historycznych na temat Drugiej Wojny Światowej.




Anna Malinowska - dziennikarka

Komentarze

  1. Chciałabym przeczytać tę książkę. Jakkolwiek źle to nie zabrzmi, uwielbiam czytać prawdziwe historie. Są one często okrutne, przerażające, ale są prawdziwe i dlatego zawsze bardzo mnie ciekawią. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pokazują też niesamowitą siłę drzemiącą w człowieku. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawa historia, choć nie wiem czy dobrego słowa użyłam... Chciałabym przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.