Przejdź do głównej zawartości

TOP 5 Biografii zapomnianych Kobiet XX wieku

źródło: Pixabay
Dzisiejsze zestawienie zrodziło się w mojej głowie po obejrzeniu pewnego serialu o kobietach, którym prszyszło przeżyć młodość w czasach wojny. Zaczęło się ładnie od interesującej czołówki. Im dalej w serial, tym gorzej....



Dlatego, po raz kolejny, postanowiłam stworzyć zestawienie, które zachęci Was do czytania biografii. Bo to, co robi się z biografiami przenosząc je na mały ekran, woła o pomstę do nieba...


Wubrałam ksiązki poświęcone koietom dziś nieco zapomnianym lub wręcz uznawanym za nieciekawe i mało interesujace. A wierzcie mi, w naszej historii jest cała plejada ciekawych kobiet zepchniętych na margines pamięci.

Upadłe Damy II Rzeczpospolitej - Kamil Janicki



źródło: Wydawnictwo Znak

Arcyciekawa ksiązka o Kobietach w II RP, o której nie mieliście bladego pojęcia. Napisana z pomyśłem. Nieprzeładowana, a jednocześnie nie jest parodią ksiązki historycznej.  Uważam, że ta książka to świetnie opisany kawałek mało znanej polskiej historii, którego idealnym dopełnieniem stał się opis sytuacji politycznej i kondycji polskiego społeczeństwa okresu międzywojennego. Więcej o książce TUTAJ



Nałkowska i jej mężczyźni - Iwona Kienzler



źródło: Wydawnictwo Bellona


Nałkowska to Medaliany i Granica. Ksiązki ważne, ale raczej straszliwie nużące dzisiejszych uczniów. Wiele osób, niestety postrzega Nałkowską przez oryzmat jej twórczości. A szkoda, bo była naprawde kolorowym ptakiem!. O ile nie jestem wielką fanką ksiązek pisanych przez Iwonę Kienzler, o tyle o ksiązce poświęconej Zofii Nałkowskiej mam dobre zdanie. To historia inteligentnej i eleganckiej kobiety, która przez całe swoje życie szukała silnego męskiego ramienia w połączeniu z odpowiednią płaszczyzną intelektualną. Więcej o książce TUTAJ.



Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej - Kamil Janicki


źródło: Wydawnictwo Znak

Kamil Janicki ma niewatpliwy talent do pisania o historii tak by zwykły smiertelnik nie umarł z nudów. To biografie trzech prezydentowych okresu międzywojennego: Marii Wojciechowskiej - żony Stanisława Wojciechowskiego, Michaliny Mościckiej - pierwszej żony Ignacego Mościckiego oraz Marii Mościckiej – drugiej żony Ignacego Mościckiego.  Więcej o książce.TUTAJ



Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie - Miriam Wattenberg


źródło: Prószyński i S-ka

Ksiązka wbijająca w fotel. Pokazująca okrucieństo wojny, ludzką podłość i zachłanność na życie.  Historia wojenna jakich wiele, chciałoby się powiedzieć, jednak losy Mary Wattenberg i jej rodziny, to historia niesamowita, do dziś trudna do uwierzenia. Połączenie nieszczęścia z niesamowitym uśmiechem losu. Dlaczego> Przeczytaj! Więcej o książce TUTAJ.



Inna od siebie - Brygida Helbig


źródło: W.A.B.


Maria Komornicka, odesłana w odmęty zapomnienia, pisarka, poetka i tłumaczka, była kobietą nieprzeciętną, niebywale inteligentną, ale i ogromnie wrażliwą. Jej życiorys to fascynująca opowieść o kobiecie świadomej swojego talentu, której literacki blask rozbłysł bardzo mocno. Niestety świecił jedynie przez chwilę.   Więcej o książce TUTAJ.



Udanej lektury :-)




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.