23 marca 2017

Inny niż wszyscy - Per Nilsson, Pija Lindenbaum

źródło: Zakamarki
Per Nilsson, Pija Lindenbaum to niebanalny duet pisarsko- ilustratorski, którego efekty twórcze mieliście okazję poznać, czytając recenzję książki Zakochałem się w Milenie.

Inny niż wszyscy to kontynuacja losów Davida i jego uczuciowych perypetii.  Tym razem, na pierwszy plan wybija się Oskar - szkolny kolega Davida. Oskar nie jest zwyczajnym chłopcem, a jednocześnie jest taki jak jego rówieśnicy.Skąd ta inność? Oskar cierpi na zespół Aspergera. Choć określenie „cierpi„ nie jest tutaj najlepszym słowem. Zespół Aspergera jest odmianą autyzmu, rodzajem zaburzeń rozwojowych, które objawiają się specyficznymi reakcjami na świat i ludzi.

I tak na przykład, Osskar przed lekcjami sortuje i układa swoje przybory oraz książki według określonego porządku, a jego rówieśnicy zajmują się pogaduszkami i żartami. Oskar mówi, to, co mysi, bez względu na konsekwencje, empatia jest dla niego obcym uczuciem. Jednocześnie, mimo inności, jest częścią małej, klasowej społeczności.

Dla Davida, Oskar, jest też punktem początkowym w kwestii rozważań o normalności. Bo czym jest normalność? Co to znaczy być wariatem? Czy każdy z nas jest inny? Czy ta inność jest zaburzeniem?

Książka porusza bardzo ważny temat inności i zaburzeń. Zespół Aspergera jest w Polsce wciąż tematem tabu. Splotem niezrozumiałych zachowani, których nie potrafimy wytłumaczyć ani sobie, ani naszym dzieciom.

Inny niż wszyscy to doskonale napisana historia, która może być, nie tylko świetnym materiałem do nauki o inności dla dzieci, ale także doskonałą pomocą dla nauczycieli. Na przykład w formie lektury nieobowiązkowej. Pytanie tylko, czy nam – rodzicom i nauczycielom – starczy odwagi i determinacji, by poruszyć taki temat z naszymi dziećmi i wychowankami?Bardzo dziękuję Wydawnictwu Zakamarki za egzemplarz książki do recenzji.Per Nilsson – nauczyciel i autor książek dla dzieci
Pija Lindenbaum – ceniona szwedzka autorka i ilustratorka książek dla dzieci.

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Dla dorosłego, kóry nic nie wie o Zespole Aspergera też w sam raz :)

   Usuń
 2. Przyznam, że z zainteresowaniem zapoznałabym się z tą książką, w zasadzie tak niewiele wiem o tym zaburzeniu, a przecież warto byłoby je lepiej poznać, aby lepiej zrozumieć dzieci nim dotknięte.
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń