2 marca 2017

TOP 10 Idealnych książek na DZIEŃ KOBIET

Ósmy marca to taki dzień, kiedy praktycznie wszyscy panowie biegną do kwiaciarni i kupują kwiatki. Dobra, nie wszyscy. Mój nie, ponieważ to święto nie jest dla mnie świetem. Ot, dzień, gdy płeć męska przypomina sobie, że jestem kobietą i winnam dostać kwiatki. ;-)


Ale dystasując się od tego co myślimy o tym święcie, można wykorzystać go jako pretekst do zakupu książki. Powiedzieć Najlepszemu z Panów, że po kwiatki będzie kolejka, a po książki nie. No, i oczywoście wspomnieć, że Domowa Księgarnia zrobiła taku super zestaw książek z okazji ósmego marca ;-)

Śpiąca Alicja - Judith Hooper


źródło: Prószyński i S-ka

Książka poświęcona Alice James, siostrze pisarza Henry’ego James'a oraz psychologa Williama James'a. Gdyby żyła dzisiaj, byłaby jedną z czołowych postaci kultury i nauki na świecie.  Niestety urodziła się o wiele za wcześnie, a inteligencją i poglądami wyprzedzała swoją epokę o całe lata. Alice może być inspiracją dla wielu z nas. Więcej o książce TUTAJ.


Cztery strony miłości - Joanna Sykat


źródło: Replika

Cztery strony miłości to historia uczucia, które nagle przeistacza się w coś bliżej nieokreślonego. Nosi znamiona braku troski, czy też nienawiści, gniewu i pretensji.  Więcej o książce TUTAJ.


Inna od siebie - Brygida Helbig


źródło: W.A.B.


Maria Komornicka, odesłana w odmęty zapomnienia, pisarka, poetka i tłumaczka, była kobietą nieprzeciętną, niebywale inteligentną, ale i ogromnie wrażliwą. Jej życiorys to fascynująca opowieść o kobiecie świadomej swojego talentu, której literacki blask rozbłysł bardzo mocno. Niestety świecił jedynie przez chwilę... Więcej o książce TUTAJ.  


Lata rozłąki - Nina Willner


źródło: Prószyński i S-ka


Zastanawialiście się kiedyś, jak różniło się życie Niemców zamieszkujących RFN od egzystencji tych mieszkających w NRD?  Lata rozłąki to opowieść o niemieckiej rodzinie, której spokój i jedność zostały zakłócone przez zmiany polityczne zachodzące w Europie po tysiąc dziewięćset czterdziestym piątym roku. Więcej o książce  TUTAJ.


Sztuka kochania - Michalina Wisłocka


źródło: Agora

Jedna z wielu książek do których wróciłam po latach. Pamiętam swoje zdumienie, kiedy odkryłam ją pośród książek rodziców. Jeszcze bardziej zdziwiona byłam, kiedy opowiedziano mi w domu, jakim pożądanym towarem była ta książka i jak trudno ją było zdobyć. Szokiem dla mnie był fakt, że o seksie w latach młodości mojej mamy się nie mówiło, a książki uświadamiające dzieci pojawiły się dużo, dużo później…  Choć sama byłam uświadamiana przez rodziców, z pomocą odpowiednich książek, to poradnik Michaliny Wisłockiej okazała się dla mnie niezwykle cenną lekturą. Mądrą, pełną fachowej wiedzy i porad. I jest tak do dziś.Wiecej o książce TUTAJ.


Ogród z brązu - Gustavo Malajovich


źródło: Albatros


Świetny thriller, który wciąga bez reszty i sprawia, że dreszcz emocji nie opuszcza czytelnika do ostatniej strony tej fantastycznej książki. Gustavo Malajovich, argentyński scenarzysta, debiutuje w Polsce i w swojej ojczyźnie Ogrodem z brązu, i z miejsca zdobywa moje serce, a także umysł. Ta książka to błyskotliwie skonstruowana intryga, której rozwiązania i powodów nie domyślicie się do samego końca. Więcej o książce TUTAJ.


Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - Swietłana Aleksijewicz

źródło: Czarne


Reportaż białoruskiej dziennikarki czytałam etapami. Jego wstrząsający przekaz był tak trudny do „strawienia” za jednym zamachem, że przerwy w lekturze były po prostu koniecznością. Aleksijewicz opisała kilkanaście historii kobiet, które w trakcie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, w odruchu patriotyzmu, zgłosiły się do walki za swoją ojczyznę. Pełne wiary w siebie i Zwiążek Radziecki stanęły oko w oko z ogromną siłą, której rażenie nie ma sobie r ównych. Więcej o książce TUTAJ.

Córka papieża - Dario Fo


źródło: Wydawnictwo Znak

Córka papieża Dario Fo jest próbą przybliżenia czytelnikowi postaci Lukrecji Borgii.  Przez wieki córka papieża Aleksandra VI była uważana za rozpustnicę i osobę pozbawioną wszelkich zahamowani moralnych. Złą sławę Borgia zawdzięcza współczesnym sobie, którzy w swoich pismach sportretowali ją, jako wszetecznicę. Do garści prawdy dodano całe morze plotek i pomówień, które były wielokrotnie powtarzane. Współcześnie uważa się, że wiele z nich nie ma potwierdzenia w źródłach historycznych. Więcej o książce TUTAJ.Pełna MOC możliwości - Jacek Walkiewicz

źródło: Onepresse

Po tej lekturze czuję się naładowana mocą. To jedna z najbardziej pozytywnych książek jaka wpadła mi ostatnio w ręce. Rzadko korzystam z publikacji tego typu, ale Nowy Rok może być dobrym impulsem do szukania w sobie mocy. Lub też utwierdzania w sobie przekonania o jej posiadaniu. Więcej o książce TUTAJ


Między światami. Moje życie i niewola w Iranie - Roxana Saberi


źródło: SQN


Między światami. Moje życie i niewola w Iranie Roxany Saberi to historia tego jak pozostać uczciwym człowiekiem wbrew przeciwnościom losu.  Człowiekiem, który odnosi i sukcesy, i klęski. Osoby, która upada, wyciąga ze swojego upadku wnioski, po to, by móc podnieś się, jako osoba silniejsza i pewna swojego celu. Więcej o książce TUTAJ.


Zaczytajcie się ! :-)

4 komentarze:

 1. "Śpiącą Alicję" zaczęłam czytać, jednak odłożyłam, bo mnie znudziła...

  OdpowiedzUsuń
 2. O sztuce kochania i Michalinie Wisłockiej przeczytałam już wiele, ale samej książki jeszcze nie! Pora na nią!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne propozycję. Pełną Moc Możliwość właśnie zaczynam ;)
  Pozdrawiam
  M

  OdpowiedzUsuń