Przejdź do głównej zawartości

Fräulein France - Romain Sardou

Fraulein France Romain'a Sardou to intrygująca opowieść o Francji w okresie II Wojny Światowej. Tajemnicza i niebywale piękna France jest jedną z wielu francuskich kobiet lekkich obyczajów niemieckiej strefy okupacyjnej.

Fraulein jest młoda, piękna inteligentna i bardzo tajemnicza. Ma niewiele ponad dwadzieścia lat, nienaganną prezencję i nieodparty urok osobisty. Jednak nic więcej o niej nie wiadomo. Nie wiadomo jak nazywa się naprawdę, kim jest i skąd pochodzi. Jedno jest pewne, niemieccy oficerowie lgną do tej tajemniczej kobiety jak muchy do miodu.


Powieść Romain’a Sardou to niesamowita podróż do pełnej sprzeczności i kontrastów Francji czasów niemieckiej okupacji oraz rządów Vichy. Autorowi udało się stworzyć intrygująca historię z niebanalnymi i fascynującymi postaciami na tle skomplikowanego i tragicznego tła historycznego. Sardou udało się znaleźć słowa opisu na pogmatwaną historię francuskich ziem pod okupacją Niemiec jak i na kilka słów opowieści o rządach Vichy, i stosunku obywateli francuskich do zaistniałej wtedy sytuacji. To wszystko razem daje czytelnikowi pełen wgląd i pogląd na postawę tajemniczej Fraulein, co nie znaczy, że przestaje ona być dla czytelnika  całkowitą tajemnicą.

Tytułowa Fraulein skrywa w sobie ciekawą historię, niezrozumiałą zagadkę, misternie utkaną intrygę i interesujące spojrzenie na Francję i Francuzów lat czterdziestych dwudziestego wieku. Autor postarał się o zapoznanie czytelnika z nastrojami panującymi w tamtym okresie. Można nawet rzec, ze jest to rodzaj rozliczenia kraju i współobywateli z wojennych postaw i poczynań tamtego okresu. Sardou nie waha się użyć dosadnych i mocnych słów, nie ukrywa  wstydliwych faktów dotyczących stosunku Francji i Francuzów do nazizmu i Niemiec. O wszystkich bolesnych dla Francuzów kwestiach pisze bez ogródek oraz zbędnej kokieterii.

Romain Sardou to znany francuski pisarz powieści historycznych. W przypadku Fraulein France dołączył dość obszerną bibliografię oraz objaśnienia związane z historią Francji, oraz faktami historycznymi tamtego okresu. Patrząc na owe źródła można uznać, że autor przygotował się solidnie do napisania tej książki.

Poza historycznym tłem autor umieścił w powieści wątek kryminalny, odrobinę grozy, wyważone, odpowiednio dawkowane napięcie i skleił to w taki sposób, że jest się wstanie uwierzyć w to, że podobna historia lub jej poszczególne elementy mogły mieć miejsce w przeszłości.

Powieść Sardou to przykład powieści spisanej językiem wyważonym, oszczędnym w niepotrzebne ozdobniki i bardzo subtelnym. Biorąc pod uwagę, że dużo miejsca w powieści zajmuje płatna miłość, próżno szukać w niej wyuzdanych czy wulgarnych wyrażeń. Podobnie rzecz ma się z gniewem i nienawiścią, dzięki umiejętnie ułożonej układance jej odcienie i barwy ukazywane są czytelnikowi stopniowo, tak by za wcześnie nie doznał on wstrząsu. Jednym słowem - subtelność bije z każdej karty tej książki. Jeśli dołożyć do tego ciekawą i dobrze spisaną historię, to mamy kawałek dobrej literatury.


Romain Sardou – francuski pisarz. Jest autorem między innymi: Ale nas zbaw ode złego, I odpuść nam nasze winy, Nikt mu się nie wymknie czy Okruchów Boga.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.