Przejdź do głównej zawartości

Esesman i Żydówka - Justyna Wydra

 Esesman i Żydówka, to romans z historią w tle, autorstwa Justyny Wydry. Tytuł zapowiadany był, jako przepiękna historia zakazanej miłości w trudnych czasach, która nie miała prawa się wydarzyć. Obawiam się, jednak, że zapowiedzi te sformułowane zostały trochę na wyrost.

Bohaterką książki jest Debora Singer, z pochodzenia Żydówka, która w okresie II Wojny Światowej mieszka w Krakowie i ukrywa się pod fałszywym nazwiskiem. Trafia do pociągu transportującego ją, i setki innych osób, do jednego z niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski. Cudem udaje jej się uciec. W trakcie ucieczki spotyka na swojej drodze oficera SS, który pomaga jej wrócić do okupowanego Krakowa.


Jak dowiadujemy się z książki, mimo niesprzyjających okoliczności i z powodu zaistniałych kolejnych zdarzeń. Debora i Bruno Kramer, kontynuują swoją znajomość, choć nie jest to bezpieczne dla żadnej ze stron. W wyniku tych kontaktów rodzi się miedzy nimi nić porozumienia, która z biegiem czasu przeradza się w coś więcej.

Kwestia uczucia, jego czystości i szczerości jest przedstawiona w książce w nadzwyczaj romantyczny sposób. Wręcz  jak wyjęty z romansów niższej klasy. Gdyby dołączyć do tego duży pociąg fizyczny i nie omijać w fabule kwestii cielesnych, to niemające prawa zdarzyć się uczucie, miałoby większy sens i wyglądało bardziej wiarygodnie.

Jeśli dołożymy do tego jeszcze zaginionego narzeczonego- komunistę, który przechodzi na zła stronę i to, że ukochany nazista chciał być po prostu wzorowym patriotą, i w trakcie działań wojennych odkrył działanie nazistowskiej propagandy, to….Aż brak słów, bo to wszystko nie trzyma się razem, zgrzyta uwiera, a osobę, z jaką taką wiedzą historyczną po prostu irytuje.

Całe tło historyczne zostało, niestety, potraktowano w dosyć luźny sposób. Opisy okupowanego życia miasta, codzienności mieszkańców są tak ogólnikowe i oklepane, i co gorsza znajome, że wyglądają, jak wycięte z podręczników szkolnych uczniów szkoły średniej.

Bohaterowie Esesmana i żydówki są nierealistyczni, zakleszczeni w stereotypach i niestety, mimo zabiegów pisarskich, nie potrafią się uwiarygodnić, chociaż próbują pokazać, że są z krwi i kości, a ich świat ma nie być tylko czarno-biały.


Justyna Wydra – copywriter i autorka tekstów. Esesman i Żydówka to jej debiut.

Komentarze

  1. Nie rozumiem tego ostrzeżenia....bo według gustów a nawet guścików to będzie raczej zachęta a nie ostrzeżenie,no chyba ,ze to tak przewrotnie trochę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka - Martin Sodomka

źródło: Prószyński i Ska Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka Martina Sodomki to nowość dla dzieci powyżej siódmego roku zycia, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.