5 lipca 2015

Sklep w Paryżu - Màxim Huerta Hernández

Sklep w Paryżu to przepiękna historia o wyjątkowości życia i spełnianiu najskrytszych marzeń, napisana w stylu największych Mistrzów literatury.

Choć autor tej powieści jest Hiszpanem doskonale oddaje styl i atmosferę francuskiej bohemy artystycznej, legendarnego Paryża, lat dwudziestych ubiegłego wieku. Dawny duch dekadenckiego Montparnasse’u, gdzie marzenia, kruchość życia i wizje lepszego świata literatury i sztuki, splatały się ze sobą, przeplata się z życiem współczesnym tego samego miasta, choć tak bardzo odmiennego w swoim charakterze, od tego Paryża, który widzi Teresa na zbieranych przez siebie pocztówkach.


Sklep w Paryżu jest barwną i przepiękną, ale i refleksyjna retrospekcją Paryża okresu aktywności Modiglianiego, Coco Chanel, czy Jeanne Lanvin. Tamten Paryż koloru czerni i bieli do dziś tchnie niesamowitym duchem wyjątkowości i przemiany, która już nigdy więcej nie zawitała w mury tego cudownego miasta.

Pomostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością jest Teresa, młoda kobieta, która po latach jałowej egzystencji decyduje się na przeprowadzkę do Paryża oraz prowadzeniu tam własnego, jedynego w swoim rodzaju, sklepu. Teresa, powoli i z wielkim zaangażowaniem, realizuje swoje marzenie o posiadaniu sklepu. Jednocześnie, pragnąc zachować w nienaruszonym stanie dawny styl obiektów handlowych Paryża.

Życie Teresy nie należało do najłatwiejszych. Cale życie czuła się kukiełką sterowaną za pomocą sznurków, będących w rękach obcych ludzi. Jej wyjazd do stolicy Francji jest początkiem własnej, samodzielnej drogi życia i spełnieniem marzenia o samostanowieniu.

Niespodziewanie, w zakupionym lokalu sklepowym, odnajduje zdjęcie tajemniczej Alice. Kawałek po kawałku układa obraz życia tajemniczej kobiety ze zdjęcia. Równocześnie i w życiu Teresy zaczyna panować spokój oraz harmonia. Przychodzi, także, czas na prawdziwą miłość, na którą Teresa straciła już dawno nadzieję.

Sklep w Paryżu to utrzymana w pięknym stylu opowieść o sile miłości i splątanych ścieżkach ludzkiego losu, a wszystko to z wielką historią w tle. Koleje życia Alice i Teresy połączone są delikatną nicią związku pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Równolegle, mamy niepowtarzalna okazję poczuć klimat, smak i zapach najbardziej twórczego i szalonego okresu w dwudziestowiecznych dziejach Paryża.Màxim Huerta Hernández- hiszpański pisarz i dziennikarz. Sklep w Paryżu to jego trzecia książka. Napisał dwie inne powieści: Que se la última vez... i El susurro de la caracola, niewydane w Polsce.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz