22 lipca 2015

Zapomniany ogród - Kate Morton

Zapomniany ogród autorstwa Kate Morton to kolejna świetna powieść tej pisarki. W zapomnianym ogrodzie jest wiele magii i czaru.

Morton stworzyła bohaterów o złożonych osobowościach, dla których własne pragnienia są najważniejsze. W wyniku realizacji ich egoistycznych pobudek cierpią na tym inni- najbardziej niewinni, czyli dzieci. A wszystkie krzywdy dzieciństwa odbijają się na ich dorosłym życiu.


Głównym tematem fabuły jest tajemnica pochodzenia Nell, która w dniu dwudziestych pierwszych urodzin dowiaduje się, ze nie jest biologiczną córką swoich rodziców. Ta wiadomość na zawsze zmienia życie jej, jej córki i wnuczki. Jednak, Nell nikomu o tym nie wspomina.

Jej tajemnicę poznaje wnuczka już po jej śmierci. Najpierw wydaje się młodej kobiecie, że babka po prostu lubiła Anglię i kupiła tam dom.  Kiedy jednak, wnuczka zgłębia temat, poznaje tajemnice babki. Tajemnicę pochodzenia. Postanawia rozwikłać ją do samego końca.

Zapomniany ogród to wciągająca podróż pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Poznajemy losy kilku kobiet, które są ze sobą nierozerwalnie połączone, nie tylko więzami krwi, ale i pragnieniami. Żądzą bycia szczęśliwym za wszelką cenę. Cena za osiągniecie tego stanu jest wysoka, ale czy to, co uda im się zdobyć jest prawdziwym obliczem szczęścia?

Powieść Kate Morton to idealnie stworzona kompozycja zawierająca informacje o życiu w wiktoriańskiej Anglii, podziałach społecznych, stosunkami pomiędzy warstwami społeczeństwa, i ogólny obraz tamtego czasu.

Dzieckiem tamtego okresu jest Nell, ale przez ponad połowę życia nie wie, dlaczego została obdarta ze świata, w którym się urodziła.  Rozwiązanie okazuje się być na wyciagnięcie ręki.

Zapomniany ogród to opowieść o tym, że wszystko ma swój sens i prędzej czy później wszystkie tajemnice zostaną ujawnione, przywracając spokój żywym i umarłym.Kate Morton -  australijska pisarka i autorka powieści: Dom w Riverton, Milczący zamek, Strażnik tajemnic, Zapomniany ogród.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz