7 lipca 2015

Krew na śniegu - Jo Nesbø

Krew na śniegu Jo Nesbø jest bardzo zaskakującą lekturą. To nie jest tradycyjna opowieść o zabójcy, jego ofiarach i stosunku płatnego zabójcy do otaczającego go świata.

Tym razem mamy do czynienia z czymś w rodzaju spowiedzi mordercy, który opowiada o najważniejszym zleceniu w swojej zabójczej karierze. Opowieść jest pełna refleksji, zadumy i rozważań o życiu i miłości. Równocześnie jest prosta, jak człowiek, który ją opowiada.


Olav, na zlecenie, ma zabić żonę swojego mocodawcy, jednak zakochuje się w niej i postanawia chronić. Uruchamiając tym samym lawinę dziwnych wypadków oraz uczuć. Fabuła snuje się powoli i senne, tak jak spokojne płyną zimowe, skandynawskie dni.

Krew na śniegu trudno jest nazwać kryminałem w pełnym znaczeniu tego słowa. Nawet słowo „powieść” nie bardzo przystaje do najnowszego utworu Jo Nesbø. Bardziej trafne jest tu chyba określenie nowela. Momentami odnosi się wrażenie, że jest to szkic utworu, który ma przybrać w przyszłości postać większej i bardziej rozbudowanej opowieści, a to, co dostajemy w Krwi na śniegu jest tylko ogólnym zarysem fabuły.

Po lekturze czuć lekki zawód, choć może po tym, co Jo Nesbø serwował nam wcześniej oczekiwania stały się zbyt wielkie. A sam autor postanowił zwyczajnie zabawić się gatunkiem, który uprawia.  

Oby...


Bardzo dziękuję Regałowi Nowości za przekazanie egzemplarza książki do recenzji.
Jo Nesbø - norweski pisarz oraz muzyk poprockowy. Autor książek: Człowiek nietoperz, Karaluchy, Czerwone gardło, Trzeci klucz, Pentagram, Wybawiciel, Pierwszy  śnieg, Pancerne serce, Upiory, Policja, serii Doktor Proktor, Łowcy głów, Serum, Syn, Krew na śniegu.1 komentarz:

  1. Dziękujemy za kolejną świetną i rzetelną recenzję :)
    Regał Nowości

    OdpowiedzUsuń