10 lipca 2015

Świat na żłółto. 23 małe odkrycia, które uratowały mi życie - Albert Espinosa

Świat na żłółto. 23 małe odkrycia, które uratowały mi życie autorstwa Alberta Espinosy to mała żółta książeczka, której karty aż skrzą się humorem i zarażają czytelnika bardzo otwartą postawą wobec świata i życia. 

Aż trudno uwierzyć, że ta pozycja wyszła spod ręki osoby, która oddała rakowi między innymi nogę, kawałek płuca… i o wiele, wiele więcej.


Po lekturze książki śmiem twierdzić, że Albert Espinosa właśnie dzięki swojej chorobie stał się tym, kim jest obecnie. Człowiekiem pełnym optymizmu i otwarcia na innych, który na dodatek jest, naprawdę, jedną nogą w grobie.

Albert Espinosa chorował na chorobę nowotworowa przez dziesięć ważnych lat swojego istnienia na ziemi. Od czternastego do dwudziestego roku życia. Jego domem stał się szpital a jego współtowarzyszami, w tym trudnym okresie, byli inni pacjenci oraz personel medyczny.

Ramię w ramię, mając w ręku jedyną możliwą broń, jaką był czarny humor i optymizm, popełniając błędy i naprawiając je, oswajają swoje dolegliwości, raka, własne lęki i straty. Urządzają niezapomniane przyjęcia, opalają się przyjaźnią, wspólnie się śmieją i płaczą, żegnają się nawzajem. Jednocześnie, każdemu ze współtowarzyszy, pozostawiając cząstkę siebie.

Świat na żółto to pełna ciepła, dystansu i uroczej ironii opowieść o zmaganiach z chorobą i strachu przed śmiercią. Autor prowadząc czytelnia za rękę uczy go jak kochać swoje życie- mimo wszystko - prawdziwą miłością, jak kochać siebie samego i to, co spotykamy na swojej drodze.

Nazywa rzeczy po imieniu. Nie mydli nam oczu. Pokazuje, że w każdej sytuacji znajdziemy, coś dobrego i coś zabawnego, i do tego możemy się czegoś na przyszłość nauczyć.

Jego rady są proste i prawdziwe. Pozbawione fałszu i obłudy. A co najważniejsze są uniwersalne. Każdy z nas może wcielić je w życie. Na własnej skórze przekonać się jak będą wpływać na nasze życie i postrzeganie świata.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak literanova za egzemplarz książki do recenzji.Albert Espinosa - Hiszpański scenarzysta, dramaturg, pisarz, aktor i dziennikarz. W Polsce wydano trzy jego książki : Jeśli powiesz mi, bym przyszedł, rzucę wszystko i przyjdę... ale musisz mnie poprosić, Kim moglibyśmy być, gdybyśmy nie byli nami, Świat na żółto. 23 małe odkrycia, które uratowały mi życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz