20 sierpnia 2015

Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy - Thomas Goetz

Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy Thomasa Goetza to opowieść o najgorętszym okresie w historii nauki, jakim było dziewiętnaste stulecie. To cudowna możliwość podróży do korzeni współczesnej medycyny i nauki w doskonałym towarzystwie trzech wybitnych postaci: Roberta Kocha, Ludwika Pasteura i … Arthura Conana Doyle’a.

Historia życia i konfliktu pomiędzy Robertem Kochem i Ludwikiem Pasteurem to początek pasjonującej opowieści o wielkich przemianach w nauce i medycynie.  W dziewiętnastym wieku medycyna i sposoby leczenia chorób były na bardzo niskim poziomie. Większość oferowanych specyfików miała raczej charakter placebo, niż moc leczenia przykrych przypadłości. Jedną z popularnych metod leczenia było…upuszczanie krwi. Śmiertelność wśród ludności Europy była wysoka, a sam kontynent, co jakiś czas nawiedzały epidemie ciężkich chorób, na przykład cholery.

Dziewiętnaste stulecie było czasem, kiedy nowa myśl naukowa przybrała gwałtownie na sile, a wielu naukowców spierało się, na łamach wielu periodyków, o słuszności nowych teorii i metod leczenia. Robert Koch i Ludwik Pasteur byli jednymi z nich. Pierwszy swojego pierwszego ważnego odkrycia dokonał na obecnych ziemiach polskich, drugi pracował i eksperymentował w ówczesnym centrum myśli badawczej - Paryżu. Obaj panowie położyli podwaliny pod nowoczesną medycynę i bakteriologię. Ich rewolucyjne badania zmieniły oblicze medycyny i dały początek medycynie w takim kształcie, w jakim rozumiemy ją dzisiaj.

Animozje i żale pomiędzy Pasteurem i Kochem, które toczyły się na łamach korespondencji prywatnej i publicznej na obszarze Europy, i odcisnęły znaczące piętno na rozwoju współczesnej nauki w dziedzinie bakteriologii i medycyny. Obaj byli wizjonerami swoich czasów. Byli naukowcami z zamiłowania. Swoim badaniom poświęcali cały swój czas, choć jak wspomina Goetz - Koch był człowiekiem zamkniętym i cichym a Pasteur miał dar przemawiania i przyciągania, i zjednywania sobie ludzi podczas publicznych wystąpień.

Dla czytelnika zaskakujący może być udział w tych przemianach historycznych Arthura Conana Doyle’a, który, jak niewielu pamięta, był lekarzem. On również w tych dziwiętnastowiecznych sporach, dołożył swoją cegiełkę, ale aby się przekonać, jaki miała ona kształt i rozmiar, zachęcam do przeczytania tej pasjonującej książki.

Cudowny lek Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy to fascynujące i wciągające bez reszty połączenie, biografii, podręcznika historii i monografii historii medycyny dziewiętnastego wieku z wartościowymi uwagami na temat życia, społeczeństwa oraz mentalności Europy i Europejczyków tamtego okresu. Czytając tę książkę można poczuć się, jak w wehikule czasu, który przenosi nas do laboratoriów Kocha i Pasteura, gdzie wraz z nimi przygotowujemy preparaty i raporty badań, będących przyczółkiem dla wiekopomnych odkryć, które na zawsze zapiszą się złotymi zgłoskami w historii ludzkości.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak literanova za egzemplarz recenzencki książki.


Thomas Goetz- amerykański pisarz, producent telewizyjny, ekspert w dziedzinie opieki zdrowotnej, przedsiębiorca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz