8 sierpnia 2015

Inna bajka - Kasia Bulicz - Kasprzak

Najnowsza powieść Kasi Bulicz- Kasprzak - Inna bajka to historia dwudziestokilkuletniej Karoliny, która zachodzi w niezaplanowaną ciążę. Historia, jakich wiele-pomyślicie. Niezupełnie. Kasia Bulicz- Kasprzak skupia się na leku i wątpliwościach towarzyszącym kobietom w momencie odkrycia faktu bycia w ciąży oraz negatywnych emocjach związanych ze stanem odmiennym.

Karolina jest na piątym roku ukochanych studiów, ma głowę pełną marzeń. Planuje znaleźć dobrą pracę i zorganizować sobie karierę zawodową poprzez studia doktoranckie i awans w koncernie farmaceutycznym. Chce się cieszyć życiem, korzystać z niego i bawić się. Upajać młodością.


Ciąża jest dla niej szokiem. Końcem wszystkiego. Dawne marzenia i plany wydają się jej już niemożliwe do zrealizowania. Przytłacza ją ciężar konsekwencji. Ciąża jest wynikiem jej beztroski, chwili zauroczenia nowopoznanym chłopakiem.

Jednocześnie, duma nie pozwala jej poinformować ojca dziecka o tym, że za kilka miesięcy oboje staną się rodzicami. Chce być twarda i postanawia postawić wszystko na jedną kartę - zostać samotną matką. Czy jej się to uda?

Na dodatek, Karolina pochodzi z małej miejscowości. Boi się ludzkich spojrzeń i komentarzy. Jest jedynaczką, której rodzice marzą, by dużo w życiu osiągnęła. Główna bohaterka uznaje, że ciąża jest katastrofą nie tylko dla niej, ale i dla jej rodziny. Przecież pogrzebała nie tylko swoje marzenia, ale i nadzieje swoich rodziców i babci, którzy marzyli o tym, by coś osiągnęła, a jej plany sprzed ciąży były dla nich czymś naprawdę wspaniałym.

Jak w tej sytuacji zachowa się główna bohaterka? Czy rodzina zaakceptuje jej niespodziewaną zmianę życiowych planów? Kasia Bulicz- Kasprzak w ciepły sposób z dużą dawka humoru, pokazuje, że każdą sytuację, nawet tę nieplanowaną i z pozoru bez wyjścia, można oswoić i dostosować według naszych potrzeb. Potrzeba tylko odrobiny spokoju i przyjaznych dusz, które pomogą przetrwać i pokonać pierwsze chwile, lęku i strachu.

Inna bajka to ciepła opowieść o emocjach towarzyszących ciąży i pierwszych chwilach macierzyństwa. Mówi o kobiecym, strachu, lęku i burzy hormonów w okresie ciąży i połogu. Przypomina, że ten czas jest nie tylko czasem śmiechu, ale też czasem łez i niepokoju. I, że nie ma się, czego wstydzić. I to w tej książce jest najważniejsze.Kasia Bulicz – Kasprzak – pisarka, autorka następujących książek : Nalewka zapomnienia, Dom na skraju, Szlachetne pobudkiNie licząc kota, Meandry miłości, Inna bajka.

1 komentarz:

  1. Do tej pory czytałam wszystkie książki tej autorki. I tę mam w planach :)

    OdpowiedzUsuń