15 sierpnia 2015

Dziennik zdrady - Emilios Solomou

Dziennik zdrady cypryjskiego pisarza Emilios’a Solomou to spowiedź starego człowieka przed sobą samym. Stary archeolog przybywa na jedną z wysp, by uporządkować swoje myśli i uspokoić umęczoną duszę, a jednocześnie dokonać rachunku sumienia.

Jorgos Dourakelis jest uznanym archeologiem i naukowcem. W trakcie swojego zawodowego życia dokonał kilku ważnych osiągnięć, co przyczyniło się do rozkwitu jego kariery.


Jednak szczęście w życiu zawodowym nie towarzyszyło profesorowi także w życiu osobistym. W trakcie ważnych prac wykopaliskowych poznał on młodą studentkę, z którą połączyła go bardzo silna namiętność a jej owocem było dziecko.

Osobą najbardziej pokrzywdzoną w zaistniałej sytuacji była ówczesna żona profesora- Maria. Kiedy romans wychodzi na jaw żona od niego odchodzi. Profesorowi i Antygonie udaje się zbudować związek, ale czy jest on tak szczęśliwy, jakby mgło się wydawać?

Profesor jest człowiekiem trawionym wewnętrznymi wyrzutami sumienia i nieustannym poczuciem winy. Niespodziewanie znika bez śladu jego druga żona, a jej odnalezienie wiąże się z koniecznością zmierzenia się profesora z tragiczną i okrutną rzeczywistością.

Skrucha i wina zastąpiły Dourakelis’owi chęć do życia i radość egzystencji. Jest zmęczony sobą i otaczającym go światem. Nie potrafi odciąć się od przeszłości lub pamiętać o niej i jednocześnie samemu sobie wybaczyć.


Czytając książkę czuje się duchotę panująca na wyspie i ciężar brzemienia dźwiganego przez głównego bohatera. Z Dziennika zdrady wyłania się ogrom nieszczęścia, bezsens i pustka. Czytelnik, niemalże razem z głównym bohaterem, odczuwa jego ból i troskę.Emilios Solomou -  cypryjski dziennikarz i pisarz. Dziennik zdrady jest jego pierwszą książką, którą wydano w Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz