18 sierpnia 2015

PRZEDPREMIEROWO: Cudze jabłka - Agnieszka Krakowiak-Kondracka

Agnieszka Krakowiak - Kondracka, scenarzystka serialowa, powraca z kolejną powieścią. Cudze jabłka to historia trzyosobowej rodziny Dragonów, którzy wiodą łatwe i dostatnie życie…na kredyt.

Ona chciała w przeszłości zostać psychologiem, ale poświęciła się wychowaniu dziecka i prowadzeniu domu, dla wiecznie zajętego i zapracowanego męża, który przez lata zapewniał rodzinie życie na wysokim poziomie materialnym.


W skutek źle podjętych decyzji Marek Dragon, z dnia na dzień zostaje bankrutem, a jego majątek zostaje przejęty na poczet zaciągniętych długów. Nagle cała sielankowa egzystencja rodziny zostaje brutalnie przerwana i przewrócona do góry nogami.

Marek i Ewa wraz z Polą przeprowadzają się pod Warszawę, do domku należącego do Ewy i muszą wieść życie, którego koszty obliczane są z ołówkiem w ręku. Nagle ich podstawowym pożywieniem są ziemniaki i dania z mąki, a kwestia oszczędzania wody w kranie staje się jednym z priorytetów.

Po otrząśnięciu się z pierwszego szoku Ewa bierze sprawy w swoje ręce. Postanawia poszukać sobie pracy. Nie przychodzi jej to łatwo, ale znajduje zatrudnienie na kiepskim stanowisku z kiepską pensją, ale pomna zasady, że „żadna praca nie hańbi”, z pokorą podchodzi do życia i stara się sprostać, jak najlepiej potrafi, swoim nowym obowiązkom. Niestety jej mąż radzi sobie znacznie gorzej. Miota się, jak oszalała z rozpaczy zwierzyna, zamknięta w klatce, którą pozbawiono wolności.

Cudze jabłka to ciepła i zabawna opowieść o tym, że tracimy swoje życie na szalony pęd po to, by mieć, a nie być. Zapominamy o tym, co najważniejsze. Zatracamy instynkt samozachowawczy i nie umiemy utrzymywać prawdziwych i szczerych relacji z innymi ludźmi. Skupiamy się na konsumowaniu i pokazywaniu światu, jacy jesteśmy piękni, zamożni i eleganccy.


Lektura najnowszej powieści Agnieszki Krakowiak- Kondrackiej sprawia, że na chwilę pogrążamy się w zadumie o tym, co jest dla nas w życiu ważne. I co tak naprawdę czyni nasze życie szczęśliwym i spełnionym.


Bardzo dziękuję Regałowi Nowości za egzemplarz recenzencki książki.Agnieszka Krakowiak- Kondracka – scenarzystka telewizyjna, debiutowała książką Jajko z niespodzianką.


2 komentarze:

  1. Czytałam już kilka recenzji tej książki. Chętnie bym się na nią skusiła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Autorka to dobra obserwatorka i w dodatku umie to przelać na papier.

      Usuń