Przejdź do głównej zawartości

Dom przy alei Rothschildów - Stefanie Zweig

Dom przy alei Rothschildów Stefanie Zweig to piękna, pełna nostalgii opowieść o dostatnim życiu mieszczańskiej rodziny na początku dwudziestego wieku w państwie Cesarza Wilhelma II.

Dni mijają tu niespiesznie na codziennych obowiązkach, ułożonych według ustalonych reguł dla rodziny o tym statusie materialnym. Pan domu pracuje na utrzymanie rodziny, jego żona dba o domowe ognisko, a dzieci, bawią się, uczą i psocą. Dobrym duchem domu jest doskonała w swoim fachu kucharka, która pełni rolę prawej ręki pani domu, ale też czuwa nad swoimi chlebodawcami z pełnym oddaniem.


Dom przy alei Rothschildów to doskonały portret schyłku okresu belle époque. Sposobu i stylu życia, zapatrywań na sprawy codzienne oraz społeczne. Wszystko o ówczesnym codziennym życiu mieszkańców Cesarstwa Niemieckiego. Nikt się tu nie spieszy. Pomimo życia w mieście, wiele codziennych, domowych rytuałów podporządkowanych jest porom roku. Życie przy alei Rothschildów jest bezpieczne i stabilne.

Chwilami czytając powieść Stefanie Zweig czuje się delikatny wpływ twórczości Tomasza Manna, który jakby niewidzialnymi ruchami, kierował piórem autorki. W powieści czuć podobny duch i styl jak w zaliczanych dziś do klasyki – Buddenbrookach.

Wiele z toczących się na kartach książki rozważań przypominało mi dylematy pań z towarzystwa, które w tamtym okresie czasu prowadziły pamiętniki, gdzie zapisywały ważniejsze wydarzenia z życia, bądź ważne dla nich błahostki. Dywagowano o damskich toaletach, przyjęciach, odwiedzonych kurortach, czy manierach i powinnościach panien z dobrych domów. Nie inaczej jest przy alei Rothschildów.

Wszystko zmienia wybuch I Wojny Światowej, która bezpowrotnie zatrzaskuje drzwi do dawnego, spokojnego życia.  W rodzinie Sternbergów zmienia się wszystko. Ich życie przestaje być tak spokojne i beztroskie. Sekrety rodzinne wychodzą na jaw, a to dopiero początek kłopotów, ale o tym zapewne dowiemy się w kolejnym tomie sagi, który z pewnością będzie o wiele bardziej dynamiczny niż pierwszy.



Stefanie Zweig – niemiecka dziennikarka i pisarka. W Polsce wydano trzy jej książki: Nigdzie w Afryce, Księżniczka Sisi, Dom przy alei Rothschildów, Dzieci z alei Rothschildów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka - Martin Sodomka

źródło: Prószyński i Ska Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka Martina Sodomki to nowość dla dzieci powyżej siódmego roku zycia, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.