31 sierpnia 2015

Porządek rzeczy - Paola Capriolo

Porządek rzeczy Paoli Capriolo to niepokojący obraz naszych czasów. A może jest to obraz przyszłości? Trudno powiedzieć, ponieważ wiele elementów jest tu już doskonale znanych.

Sabrina zdobywa pracę w firmie Desire, która wydaje się spełnieniem jej najskrytszych marzeń. Sabrinie wydaje się, że jest kimś ważnym i wartościowym dla swojej firmy, a jej życie ułożyło się w harmonijna całość. Tylko czy tak jest naprawdę?


Paola Capriolo porusza ważny temat, jakim jest bieg za własnymi marzeniami. W wyścigu po marzenia o lepszej pracy, uznaniu i spełnieniu, zapominamy, czym tak naprawdę jest prawdziwa szczerość, dobre traktowanie drugiego człowieka. Zapominamy również gdzie przebiega cienka czerwona linia pomiędzy dobrem i złem.

Porządek rzeczy jest ponurą wizją rzeczywistości, w której pniemy się po szczeblu ważności w tak zajadłym pędzie, że zapominamy o podstawowych wartościach i moralności. W tym biegu zapominamy o własnym poczuciu godności i szacunku dla samego siebie.  Bohaterka książki miała szanse sobie to uświadomić, dzięki tajemniczej osobie spotkanej na swojej drodze. Jednak czy wszyscy mają możliwość otrzymania takiego daru losu?

Porządek rzeczy jest jak czerwone światło. Zatrzymaj się pomyśl, rozglądnij się dookoła. Historia Sabriny brutalnie uświadamia nam, że myślimy tylko o sobie i zatracamy umiejętność samodzielnego myślenia, co odbija się nie tylko na nas, ale i na ludziach z naszego otoczenia. Jesteśmy krzywdzeni i krzywdzimy, kompletnie nie zdając sobie z tego sprawy.


Proza Capriolo jest świeża i pomysłowo skonstruowana. Pomysł na fabułę zaskoczył mnie w trakcie lektury. Muszę przyznać, że sposób przeprowadzenia narracji bardzo mi odpowiada, choć wydaje mi się, że nad zakończeniem można by jeszcze trochę popracować. Nie zmienia to jednak faktu, że książka tej mało znanej w Polsce, włoskiej pisarki jest ważną i bardzo czytelną przestrogą dla ludzi, którzy zapominają o tym, że samodzielne myślenie i wyciąganie wniosków z otaczającego nas świata to jedna z najważniejszych umiejętności, jakimi obdarzyła nas natura.


Bardzo dziękuję Regałowi Nowości  za egzemplarz recenzencki książki.Paola Capriolo - włoska pisarka i tłumaczka z języka niemieckiego. Jej książki wydawane są w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz