Przejdź do głównej zawartości

Cienie w czasie Jordi Sierra i Fabra

Cienie w czasie to pełna realizmu dramatyczna opowieść o hiszpańskiej rodzinie, która w tysiąc dziewięćset czterdziestym dziewiątym roku przenosi się z prowincji do Barcelony. Autor książki Jordi Sierra i Fabra uchwycił idealnie klimat tamtych czasów.

W tysiąc dziewięćset trzydziestym pierwszym roku Hiszpania z monarchii przekształciła się w republikę. Zmiana ustroju nie pociągnęła za sobą poprawy gospodarczej, zaniku korupcji oraz biedy w kraju. Kraj pogrążył się w sporach i chaosie, i stanął na krawędzi wojny domowej.


Konflikt ten pochłonął wiele ofiar i podzielił Hiszpanów na dwa obozy. Często mówi się, że wojna domowa w Hiszpanii była zapowiedzią II Wojny Światowej, z racji tego, że po obu stronach konfliktu były zaangażowane wszystkie ważne siły polityczne ówczesnej Europy. Władza w kraju przeszła w ręce nacjonalistów z generałem Franco na czele. Hiszpania stała się państwem autorytarnym.

Tytułowe cienie w czasie to skutki, z jakimi zmaga się rodzina Cerón, po okresie wojny domowej i Drugiej Wojny Światowej. Rodzina musi się rozdzielić. Ojciec wyjeżdża do Barcelony w poszukiwaniu lepszego życia i po kilku latach udaje mu się ściągnąć żonę z dziećmi do wielkiego miasta. Dla urodzonych i wychowanych na wsi młodych ludzi Barcelona jest miastem z innego świata. Wszyscy uczą się ubierać i zachowywać po miastowemu. Każde z dzieci marzy o lepszym życiu, choć dla każdego z nich oznacza to coś innego.

Carmen Cerón i jej rodzina są biedni, ale szczęśliwi, że są nareszcie razem, choć przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Szczególnie tyczy się to Carmen i jej męża. W wyniku rozłąki ich małżeństwo uległo rozkładowi. Cieniem na ich pożyciu kładzie się również sekret Carmen, który za wszelka cenę kobieta chce utrzymać w tajemnicy…

Cienie w czasie to książka o trudach życia, nieszczęściu, wpływie przeszłości na teraźniejszość i o marzeniach oraz ich spełnianiu. To także książka o nadziei i wytrwałości, o tym, że życie zmierza ku lepszemu, jeśli tylko bardzo tego chcemy i nigdy nie zaprzestaniemy czynności zmierzających w tym kierunku.



Jordi Sierra i Fabra – hiszpański pisarz, autor ponad czterystu książek, laureat prestiżowych nagród literackich. W Polsce ukazały się jego następujące książki: Truskawkowe pola, Siedem dni w lipcu, Pięć dni w październiku, Krzyk, Cztery dni w styczniu, Cienie w czasie, Casting, Barcelona Noir (praca zbiorowa).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.