25 września 2015

Dobrze, że jesteś - Monika Sawicka

źródło: Replika
Dobrze, że jesteś to kolejna książka w literackim dorobku Moniki Sawickiej. Po raz kolejny autorka porusza tak trudne sprawy jak przemoc domowa, toksyczna miłość czy śmierć najbliższej osoby.

Główną bohaterką utworu jest Kornelia, która ma za sobą traumatyczne dzieciństwo. Rozpaczliwie poszukuje oparcia, zrozumienia i troski. W pewnym momencie życia wydaje jej się, że znajduje spokój i dobrego człowieka do ustatkowania się.


Niestety przeżycia Korneli z lat dziecięcych dają o sobie znać. Kobieta dokonuje niewłaściwych wyborów komplikując sobie życie. Musi zmierzyć się z traumą kobiety maltretowanej i poniewieranej. Jej życie naznaczone jest tragicznymi wydarzeniami. Między innymi utratą dziecka, co powoduje u niej ból psychiczny i fizyczny.

Dobrze, że jesteś to niełatwa pozycja czytelnicza. Dużo w niej przemyśleń z obszaru psychologii i filozofii egzystencjalnej. Na początku trudno jest zrozumieć tak wnikliwe rozważania o sensie życia i ludzkim wyborze, ale chyba było celem autorki to, by ta książka zmuszała do zatrzymania się, pochylenia nad zawartym w niej rozważaniem i zamyśleniem się, a co za tym idzie wyciągnięciem wniosków dla dobra własnej, prywatnej przyszłości..

Tekst przeplatają wiersze poetki Kai Kowalewskiej, które również poświęcone są rozmyślaniom na temat ulotności ludzkiego losu, szczęściu w miłości i życiu. To połączenie liryki i egzystencjalnych przemyśleń splata się w jedną spójną całość, która z jednej strony uświadamia nam gorycz ludzkiego losu, a z drugiej tchnie w nas nadzieję na jego poprawę.


Bardzo dziękuję Regałowi Nowości za egzemplarz recenzencki książki.Monika Sawicka – autorka książek: O Kajtku szczęściarzu, Mimo wszystko, M do kwadratu, Kruchość porcelany, Kolejność uczuć, Gra wstępna, Demi Sec, Dobrze, ze jesteś. Kolejna książka Część całości ukaże się wkrótce.

2 komentarze:

  1. Byłam w tym tygodniu na spotkaniu autorskim z pisarką w Łodzi. Niebawem zamieszczę relację :)

    OdpowiedzUsuń