8 września 2015

Przypadki pewnej desperatki - Magdalena Wala

Przypadki pewnej desperatki to debiut literacki Magdaleny Wali wydany w serii „Z babeczką” przez wydawnictwo Czwarta Strona. Z całą pewnością jest to debiut skrzący się humorem, tryskający optymizmem i zarażający czytelnika radością życia.

Główna bohaterka tytułowych przypadków to dwudziestokilkuletnia studentka historii Julia, która stoi u progu realnej i namacalnej dorosłości. 


Julka ma udane życie. Kochającą rodzinę w trzech osobach: wiecznie utyskującej mamusi, pomysłowej młodszej siostrzyczki i wycofanego ojca rodem z „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Ponadto świat Julii ubarwiają przyjaciele ze studiów - kto zna studentów historii - wie, że z nimi nudzić się nie sposób oraz zakochany w niej na zabój Paweł, chłopak ustatkowany z perspektywami na przyszłość, stateczny i ułożony. Słowem idealny kandydat na męża.

Problem jest tylko jeden. Julia nie wie, czy chce wiązać się z Pawłem i jak naprawdę ma wyglądać jej dorosłe życie po ukończeniu studiów. Młodej dziewczynie jest dobrze tak jak jest. Bez zobowiązań, deklaracji i poważnych decyzji.

Niespodziewanie chłopak zaprasza ją do obejrzenia starego pałacyku po przodkach, który właśnie powrócił w ręce jego rodziny. W trakcie zwiedzania pałacu Paweł i Julia znajdują stary pamiętnik z początków dziewiętnastego wieku. Niespodziewane znalezisko jest dla Julii intrygującą podróżą w czasie, podczas, której przydaje się jej wiedza historyczna.

Poza ukochanym, pamiętnikiem i rodziną Julka ma jeszcze pracę w charakterze nauczycielki historii w gimnazjum. Julka męczy się w tej pracy, gimnastykuje, ale też przechodzi pracowniczy chrzest bojowy, który pomaga jej podjąć ważne, życiowe decyzje.

Przypadki pewnej desperatki, czyli Julka i spółka to świetnie napisana komedia przepełniona humorem i błyskotliwymi pomysłami na gagi, na których wspomnienie jeszcze długo będę śmiać się do łez.

Tak na koniec, to ciekawi mnie jeszcze, czy Julia zdecyduje się ponownie ze mną spotkać,…bo ja nie mam nic przeciwko temu. Nawet zaproszę ją na babeczkę.
Magdalena Wala- z wykształcenia historyk, nauczycielka z powołania. Kocha książki. Przypadki pewnej desperatki to jej debiut literacki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz