21 września 2015

Szlachetne pobudki - Kasia Bulicz - Kasprzak

Szlachetne pobudki to kontynuacja powieści Dom na skraju pióra Kasi Bulicz – Kasprzak. Po katastrofie powodzi i zniszczeniach z tym związanych ulica Różana odradza się jak Feniks z popiołów.

Ożywają też wszystkie emocje i troski chwilowo uśpione przez tragiczne i niespodziewane wydarzenia. Mieszkańcy ulicy Różanej także starają się wrócić do normalnego życia. Tylko czy jest to, to życie, które prowadzili wcześniej?

Każdy mieszkaniec tego malowniczego zakątka układa sobie życie na nowo. Stara się pogodzić z tym, co stracił i oswoić się z tym, co przyszło do niego w związku z jego odmienionym życiem. Panowie z ulicy Różanej wiodą samotne życie podobne do życia w kawalerskim stanie. Czy daje im to ulgę i poczucie wolności? Wszyscy zmuszeni są na nowo przeanalizować i przewartościować swoje życie, a życie jak wiadomo jest nieprzewidywalne i szykuje im niejedną niespodziankę.

Kobiety z ulicy Różanej szukają spokoju i pogody ducha. Każda czyni to w inny sposób. Leokadia dba o swój ogród z taką samą miłością i oddaniem jak czyniła to wcześniej, jednak teraz to nie ona jest dobrym duchem Różanej. Pałeczkę osoby pomagającej koić smutki przejmuje od niej młodziutka Agata, która jest osobą nadspodziewanie silną. Młoda kobieta z przyjemnością pomaga, choć sama jest zmuszona do walki o swoje szczęście. Agata nie poddaje się i pomagając innym pomaga również sobie w przygotowaniach do ostatecznej bitwy o swoje małżeństwo.

Femme fatale z Różanej, czyli Sylwia stara się za wszelką cenę zabezpieczyć na wszystkich frontach. Sylwia tym razem jest w natarciu, krzywdząc swoim zachowaniem zarówno Agatę jak i Martę Krupską. Jednak sama nie wie, że „kto mieczem wojuje…” 

Teresa boleśnie przekonuje się o tym, że pomocne dłonie nie zawsze są nimi naprawdę, a prawdziwych przyjaciół poznaje się w najmniej oczekiwanym momencie. Jej ból, żal, poczucie winy i stratę ukoi jej ogród, który stanie się dla niej ważniejszy niż mogłaby przypuszczać wcześniej.

Szlachetne pobudki to prawdziwa historia o prawdziwym życiu, w którym nic nie jest czarnobiałe a szarość egzystencji przeplata się z tęczową barwą miłości i pożądania.

Spacer po Różanej daje nam czas na chwilę zadumy, smutku oraz na minuty radości i prawdziwego uśmiechu. Spacer po tym malowniczym skrawku ziemi sprawia, że widzimy życie we wszystkich jego barwach, od tych najciemniejszych po szare aż do najjaśniejszych.

Kasia Bulicz – Kasprzak – pisarka, autorka następujących książek : Nalewka zapomnienia, Dom na skraju, Szlachetne pobudki, Nie licząc kota, Meandry miłości, Inna bajka.

2 komentarze:

  1. Czytałam "Dom na skraju". A tę książkę mam oczywiście w planach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Druga część o wiele bardziej mi się podoba. Paradoks.

      Usuń