23 września 2015

Miraże - Sylwia Zientek

Miraże to kolejna powieść w literackim dorobku Sylwii Zientek. Opowiada historię romansu Juliana i Lili. Pary bliskich sobie ludzi, którzy żyją w latach trzydziestych dwudziestego wieku w przedwojennej Warszawie, która jest dziś znana jedynie z opowiadań i starych zdjęć.

Sylwii Zientek udało się na kartach swojej książki przekazać klimat i atmosferę tamtych lat. Opisać sposób, w jaki żyli Warszawiacy tamtego okresu. Jej powieść jest piękną podróżą do czasów Ziemiańskiej, Adrii i wielu innych kawiarni tamtej Warszawy. To wędrówka po ulicach Paryża Wschodu z jego kamienicami, brukiem, zapachem i gwarą jego mieszkańców.


Bohaterowie książki są sobą zafascynowani, łączą ich pasje, miłość do poezji i zachłanność na życie, na zmianę, na nowość, na emocje. Różni pochodzenie i zasób portfela. Nie przeszkadza im to jednak w snuciu wspólnych marzeń i planów, i dzieleniu wspólnych emocji.

Powieść Miraże podobnie jak etymologia tytułowego słowa mają wielowymiarowy charakter i znaczenie. Ta historia jest nie tylko beztroskim, szalonym romansem, ale i opowieścią o indywidualnych pragnieniach oraz cierpieniu.

To piękna i jednocześnie bolesna opowieść o braku akceptacji, wrogości wobec osób, które chcą żyć wbrew powszechnie przyjętym zasadom i konwenansom. Miraże są historią o tym, że dążąc do spełnienia marzeń i do życia w zgodzie z własnymi przekonaniami, często jesteśmy boleśnie ranieni i ośmieszani. Jednak nasze wewnętrzne przekonanie o słuszności dokonanego wyboru jest wielką siłą dla zgnębionej duszy, by się nie poddawać i uparcie dążyć do celu.

Najnowsza książka Sylwii Zientek zawiera w sobie wszystko, co powinna konsolidować w sobie powieść o czymś ważnym i wartym uwagi. O problemie godnym dyskutowania i nagłaśniania. Dodatkowo wzbogaca ją pięknie odmalowane tło historyczne i społeczne, a losy głównych bohaterów idealnie się ze sobą splatają, tworząc niebanalną i ważną historię.

Po lekturze Miraży smuci tylko to, że wielowątkowa historia opisana w powieści umiejscowiona w tak odległym czasie, w gruncie rzeczy jest historią nad wyraz aktualną, jeśli spojrzeć na nią od strony zawartego w niej problemu.

Miraże skłaniają do refleksji, bawią i smucą równocześnie, dając czytelnikowi poczucie dobrze wykorzystanego czytelniczego czasu.     


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki książki.  Sylwia Zientek -  autorka takich książek jak:  Złudzenia, nerwice i sonaty (nominacja do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” w  2013 roku), Próżna, Miraże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz