11 września 2015

Ogród z brązu - Gustavo Malajovich

Ogród z brązu to świetny thriller, który wciąga bez reszty i sprawia, że dreszcz emocji nie opuszcza czytelnika do ostatniej strony tej fantastycznej książki.

Gustavo Malajovich, argentyński scenarzysta, debiutuje w Polsce i w swojej ojczyźnie Ogrodem z brązu, i z miejsca zdobywa moje serce, a także umysł. Ta książka to błyskotliwie skonstruowana intryga, której rozwiązania i powodów nie domyślicie się do samego końca.

Fabian Danubio jest architektem, ma żonę i córkę. Jego życie przepełnia praca i rodzina. Żona pogrąża się w depresji, co rzutuje na pożycie małżonków. Jest też kilkuletnia córka, która żyje w swoim dziecięcym świecie. Niespodziewanie czteroletnia Moira znika razem ze swoją opiekunką. W zwykły, niczym niewyróżniający się dzień, dziewczynka jedzie z nianią na urodziny koleżanki i znika. Jej ślad urywa się na jednej ze stacji metra.

Znikniecie Moiry jest ogromnym ciosem dla Fabiana i jego żony. Fabian chwyta się rozpaczliwej myśli, ze córka za chwilę się znajdzie. Jednak jego żona coraz bardziej pogrąża się w rozpaczy i depresji, która niestety wygrywa i zbiera swoje śmiertelne żniwo. Fabian zostaje sam w swojej rozpaczy i nadziei. Niestety wymiar sprawiedliwości nie spieszy się z odnalezieniem jego córki. Sprawa grzęźnie w bagnie opieszałości i nieudolności miejscowej policji.

Mijają lata, a Fabian popada w stan apatii, zamyka się w swoim własnym świecie. Postanawia na własną rękę poszukać córki. Pomocną dłoń wyciąga do niego ekscentryczny detektyw, który poruszony jego historią, chce pomóc znękanemu bliźniemu i rozwikłać sprawę zaginięcia Moiry.

Współpraca detektywa i Fabiana z biegiem czasu zamienia się w coś na kształt przyjaźni. Ich prywatne śledztwo przybiera formę poszukiwań w ciemnym lesie po krętych ścieżkach, gdzie spotyka się najdziwniejsze osoby o niekoniecznie czystym sumieniu. Te poszukiwania zaprowadzą Fabiana do miejsca, które go zaskoczy, a prawda okaże się prawdziwym szokiem nie tylko dla niego, ale i dla czytelnika, który zdąży się już zaprzyjaźnić z głównym bohaterem.

Ogród z brązu jest nie tylko fantastycznie napisanym thrillerem z niespodziewanymi zwrotami akcji i świetnie skonstruowanymi bohaterami ze wszystkich planów fabuły, ale też doskonałym obrazem życia społecznego Argentyny, jego podziałów i różnic. To także nieprzyjemny obraz argentyńskiej policji i tamtejszego wymiaru sprawiedliwości.
Gustavo Malajovich – z wykształcenia jest architektem. Jest scenarzystą jednego z najpopularniejszych argentyńskich seriali. Ogród z brązu jest jego debiutem literackim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz