14 kwietnia 2016

Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie - Miriam Wattenberg

Mary Berg, pełne nazwisko Wattenberg, była polsko - amerykańską Żydówką, która przeżyła Holokaust i osiadła w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. 

Historia wojenna jakich wiele, chciałoby się powiedzieć, jednak losy Mary Wattenberg i jej rodziny, to historia niesamowita, do dziś trudna do uwierzenia. Połączenie nieszczęścia z niesamowitym uśmiechem losu.WYJĄTKOWA HISTORIA
Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie to zapiski, jakie prowadziła panna Wattenberg od wybuchu II Wojny Światowej aż do przybycia do USA, jeszcze przed zakończeniem wojny. Jej historia jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na samą wartość i znaczenie zapisków z getta warszawskiego, jako takich, ale też dla tego, że rodzina Mary należała do grupy ludzi, w getcie, uprzywilejowanych. Ich wyjątkowość polegała na tym, że matka Mary była obywatelką amerykańską, a to dawało jej rodzinie poczucie większego bezpieczeństwa i lepsze warunki życia w zamkniętej dzielnicy żydowskiej.

PROSTOLINIJNOŚĆ
Dziennik Mary jest pełen szczerych zapisków nastoletniej dziewczyny, która wiernie opisuje otaczającą ją rzeczywistość. Mary w swoim postrzeganiu świata jest bardzo uważna, być może czasem naiwna, ale któż z nas nie patrzy naiwnie na świat mając „naście” lat? Nastolatka dostrzega śmierć, głód, nierówności, ciemne interesy z Niemcami. Pocieszenie znajduje w sztuce, pomocy innym i przyjaźniach. Zapiski Mary udowadniają, że na przekór wszystkiemu usiłowano żyć normalnie - kochać, śmiać się, przyjaźnić, a wszystko po to, by ocalić duszę i resztki swojej godności.

SZCZĘŚLIWY TRAF
Wattenbergowie, dzięki wymianie więźniów między nazistami a członkami koalicji antyhitlerowskiej, wydostają się z getta do obozu przejściowego, skąd zostają przetransportowani do Stanów Zjednoczonych. Przygotowaniom do wyjazdu towarzyszy nieodłączny strach, że ich oprawcy się rozmyślą i w ostatniej chwili skierują ich pociąg do jednego z obozów koncentracyjnych. Na szczęście, tak się nie dzieje i w pierwszej połowie czterdziestego czwartego roku Wattenbergowie dobijają do wybrzeży Stanów Zjednoczonych.

POCZUCIE WSTYDU
Mary pisze o poczuciu zażenowania i wstydu z powodu tego, że ona i jej podobni zdołali się uratować. Tymczasem, pozostali wciąż tkwią w piekle nazistowskiej machiny śmierci.

ŚWIADECTWO
Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie to niezwykle dojrzałe zapiski nastolatki o okrucieństwie wojny, zbrodniczej działalności, wielkiemu cierpieniu, ale też o nadziei, woli walki i chęci do życia.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji.

Miriam Wattenberg (Mary Berg) – (1924-2013), polsko - amerykańska Żydówka, która cudem wydostała się z getta warszawskiego.

1 komentarz:

  1. Pamiętnik Marii Berg czytałam,bo wśród moich ulubionych oprócz innych są także te z historię w tle.

    OdpowiedzUsuń