1 kwietnia 2016

Rewizja - Remigiusz Mróz

Przebojowy duet warszawskich prawników z Kancelarii Żelazny & McVay powraca. Tyle, że nie działa już razem, ale osobno. Kordian dostaje awans, zaś Chyłka spada na dno…

Zawsze czułam, że wewnątrz Chyłki kryją się jeszcze dwie Joanny - słabsze, skrzywdzone i niepotrafiące sobie poradzić z własnymi emocjami. Tym razem, zawładnęły one pewną siebie i elokwentną panią mecenas, co skutkuje popadaniem w nałóg. Joanna powoli staje się alkoholiczką, której potrzebna jest natychmiastowa pomoc, lecz ona nie chce nawet o tym słyszeć, choć zdaje sobie sprawę z własnego problemu.Niespodziewanie, zostaje pełnomocnikiem człowieka, którego żona i córka giną z rąk brutalnego mordercy. Na jaw wychodzi, że kobiety posiadały polisy ubezpieczeniowe na wielką kwotę w znanej firmie ubezpieczeniowej. Tradycyjnie wszystko się gmatwa, ale Chyłka postanawia stać na posterunku, co prawda z butelką wódki w ręce, ale gotowa do działania.

W życiu prawniczki ponownie pojawiają się starzy znajomi, i lubiani, i ci przez nią znienawidzeni. Sprawa o wypłatę polisy w procesie cywilnym przeistacza się w proces karny. Niestety, tym razem zamroczona alkoholem Chyłka jest jedynie cieniem samej siebie…

W Rewizji brak prawniczego polotu i finezji znanych czytelnikom z Zaginięcia. Jednak zastąpiło ją głębokie tło psychologiczne i rozterki życiowe głównych bohaterów. Wszak, nie tylko Chyłka musi się nad sobą zastanowić, ale i Kordian, który zmuszony jest zdefiniować to, kim chce być – osobą bez kręgosłupa moralnego, czy przyzwoitym człowiekiem. Cokolwiek postanowi, dobrze nie będzie.

Kolorytu fabule dodaje fakt, że klientem Joanny jest Rom, do tego odrzucony ze swojej społeczności. Odrzucenie, rozumiane na wiele sposobów, jest motywem przewodnim Rewizji. Choć nie ukrywam, że mój nos podpowiada mi, iż Rewizja, to tylko przedsmak tego, co zafundują nam Chyłka z Oryńskim w kolejnym, zapowiedzianym już, czwartym tomie swoich dalszych losów.


Recenzja "Kasacji" znajduje się tu.
Recenzja "Zaginięcia" znajduje się tu.


Bardzo dziękuję Regałowi Nowości i Wydawnictwu Czwarta Strona za egzemplarz książki do recenzji.
Remigiusz Mróz – z zawodu prawnik. Jest autorem takich tytułów jak: Chór zapomnianych głosów, Parabellum (trzy tomy), Turkusowe szale, Wieża milczenia, Ekspozycja, Kasacja, Zaginięcie, Rewizja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz