9 października 2016

Liliowe dziewczyny. Opowieść o kobietach połączonych przez koszmar Ravensbrück - Martha Hall Kelly

źródło: Prószyński i S-ka
Liliowe dziewczyny. Opowieść o kobietach połączonych przez koszmar Ravensbrück to historia częściowo oparta o prawdziwe postaci.

Caroline Ferriday i Herta Oberheuser to osoby, które w okresie wojny i tuż po niej znalazły się po dwóch stronach barykady. Jedna należała do Zwycięzców, druga zaliczała się do Przegranych. Ich historie posłużyły autorce do stworzenia ich książkowych odpowiedników o tych samych nazwiskach.


Martha Hall Kelly starała się przelać na papier dramat więźniarek Ravensbrück. Na potrzeby książki stworzyła postaci sióstr Kasi i Zuzanny oraz dzielących ich los współwięźniarek. 

Ich historie są przepełnione cierpieniem i bólem. Caroline poznaje dziewczęta po wojnie, kiedy pomaga im ratować zdrowie po tym jak między innymi Herta Oberhauser, postarała się by to zdrowie straciły.

Książka jest warta uwagi i lektury. Choć dla mnie, osoby mającej styczność z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych, jest zbyt uboga w szczegóły. Autorka, w moim odczuciu jedynie delikatnie poruszyła temat obozowego życia i cierpień oraz następstw pobytu w obozach.

Jej bohaterki wydają się skrojone jedynie z ogólników znanych nam z opracowań poświęconych obozom. W rzeczywistości relacje byłych więźniów są o wiele bardziej szczegółowe, ale też doskonale obrazują specyficzność obozowej egzystencji i własnie tego w tej książce zabrakło najbardziej.

W tej pozycji brakowało mi głębszego zarysowania postaci. I co tu dużo kryć wplecenia w fabułę większej ilości szczegółów pozwalających na szerszy opis obozowej rzecztwistości. Udałoby się wtedy uniknąć zaszufladkowania postaci, a także prostego podziału na złych i dobrych.

Niemniej jednak, książka to ciekawy obraz kobiecych losów w okresie Drugiej Wojny Światowej.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzempkarz książki do recenzji.
Martha Hall Kelly – amerykańska autorka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz