6 października 2016

Wandzia Węszynos i cienie z doliny - Agnieszka Urbańska

żródło: Wydawnictwo Skrzat
Wandzia Węszynos, bardzo dociekliwa mała detektyw, powraca w kolejnej odsłonie swoich perypetii. 

Autorka przygód tej rezolutnej kilkulatki również nie daje powodów do rozczarowania. Wykreowana przez nią postać emanuje energią, zaraża optymizmem i zachęca nasze dzieci do czytania.

Tym razem Wandzia, wraz z przyjaciółmi i swoją klasą, wyjeżdża na zieloną szkołę. Czas płynie im miło i przyjemnie z dala od murów szkoły aż do chwili, kiedy Wandzię zaczyna swędzieć nos. Dla niej, jej przyjaciół oraz małych czytelników to znak, że rozpoczyna się kolejna przygoda.

I rzeczywiście. W pensjonacie zaczynają się dziać zaskakujące rzeczy, ktoś znika, ktoś podejrzanie się zachowuje. Na dodatek z pobliskiej doliny dochodzą dziwne dźwięki, a Wandzia i jej przyjaciele widzą cienie. Trochę to wszystko jest straszne, ale instynkt Wandzi, jej odwaga i wrodzona ciekawość pozwalają paczce przyjaciół rozwiązać zagadkę.

Ujęło mnie w jaki sposób Agnieszka Urbańska oswaja z dziećmi zjawiska zachodzące w świecie. Poprzez losy Wandzi pokazuje, że dziecięca wyobraźnia to niezwykle ważna, ale i potężna zdolność. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ wszystko, co doprowadza do śledztwa dzieciaków opisanego w książce, ma źródło w ich wyobraźni. Oczywiście, dużą rolę gra tutaj dziecięcy brak wiedzy, ale nie on jest tu najistotniejszy. Najważniejsze jest to, że autorka potrafi doskonale wcielić się w dziecko, utożsamić się z nim, a wszystko po to, by napisać taką historię, która przykuje nasze pociechy do papieru na długie godziny. 

Agnieszka Urbańska napisała kolejną świetną książkę. W fabułę historii dla dzieci wplotła zabawną, a jednocześnie pouczającą opowieść. Jest ona nie tylko interesująca dla młodego czytelnika, ale też pełna humoru i zabawy. I co równie ważne jest dostosowana do potrzeb i świata współczesnych kilkulatków.
Bardzo dziękuję Regałowi Nowości oraz Wydawnictwu Skrzat za egzemplarz książki do recenzji.
Agnieszka Urbańska – autorka książek dla dzieci i młodzieży. Napisała między innymi: Opowieści z Kapciuchowa, Zwierzaczki z dzikiej paczki czy O krześle, które dało nogę i inne opowiadania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz