20 czerwca 2015

Koronkowa robota - Pierre Lemaitre

Koronkowa robota Pierre’a Lemaitre’a jest chronologicznie pierwszą z trzech części o przygodach komisarza Camille’a Verhoeven’a. To w tej historii mają początek wszystkie ważne watki poruszane w kolejnych odsłonach o życiu francuskiego policjanta.

Komisarz bada sprawę wyjątkowo brutalnego zabójstwa dwóch młodych kobiet. Mimo, ze jest człowiekiem silnym i odpornym psychicznie ta zbrodnia pozostanie w pamięci Verhoeven’a na długi czas 


Zabójca jest człowiekiem sprytnym, umiejącym właściwie kreować wyobrażenie o swojej osobie. Na domiar złego informacje o śledztwie wyciekają do prasy, co w cale nie ułatwia komisarzowi zadania.

Finezja z jaką Lemaitre zbudował i opisał zbrodnię jest imponująca. Choć należałoby zastanowić się czy słowo „finezja” jest tutaj najwłaściwszym określeniem. Autor umiejętnie buduje napięcie oraz więź czytelnika z komisarzem, dając czytelnikowi poczucie współpracy z zespołem francuskich śledczych.

Książka ma również swoje zaskakujące zwroty akcji, co nadaje fabule jeszcze większego dramatyzmu. Szkoda tylko, że polski czytelnik, który najpierw otrzymał dalsze części o przygodach komisarza domyśla się już pewnych faktów i nie wszystkie szczegóły zawarte w Koronkowej robocie będą dla niego zaskoczeniem.

Koronkowa robota to mistrzostwo budowania intelektualnej intrygi kryminalnej. Jej kunszt nie polega tylko na zagmatwanej zbrodni, ale i na inteligentnym odwołaniu się do szerokiego zakresu wiedzy czytelnika. Lemaitre w swoją intrygę po mistrzowsku wplata  sceny i obrazy znane nam z klasyki literatury kryminalnej. Niby wszystko jest znane, ale czyta się o tym, jak o czymś świeżym i bardzo intrygującym.

Ta historia pozostaje w pamięci czytelnika na długi okres czasu, wzbudzając w czytającym całą gamę uczuć i wrażeń. Ponadto autor po raz kolejny udowadnia, że nadane mu zaszczytne tytuły „mistrza kryminału” i temu podobne, są jak najbardziej uzasadnione.

Niestety, po raz kolejny opis na okładce zdradza zbyt wiele. Mam nadzieję, że może wreszcie, ktoś zacznie myśleć i tworzyć naprawdę intrygujące opisy powieści kryminalnych, bez streszczeń.Pierre Lemaitre – francuski pisarz i scenarzysta. Autor takich książek jak: Alex, Do zobaczenia w zaświatach, Ofiara, Suknia ślubna, Zakładnik, Koronkowa robota.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz