7 czerwca 2015

Malinche. Malarka słów - Laura Esquivel

Malinche. Malarka słów to literacka próba opowiedzenia losów  Malinalli, legendarnej postaci z terenów dzisiejszego Meksyku, która jest bohaterką wielu tamtejszych przekazów.

Według znanych informacji Malinche była żoną jednego z hiszpańskich konkwistadorów, a także pełniła rolę tłumaczki w trakcie podboju swoich ojczystych ziem.


Malinche to postać bardzo tajemnicza. Wiele faktów z jej życia jest nam nieznana i pewnie zawsze już pozostaną dla nas tajemnicą. Dla mieszkańców Meksyku ta kobieta jest uosobieniem zła i zdrady, ponieważ była kochanką wroga i najeźdźcy.  Jednak, jeśli przyjrzeć się realiom tamtego okresu, Malinalli miała niewielki wpływ na, to co działo się w jej życiu. Była po prostu niewolnicą, a niewolnica była zobowiązana do lojalności wobec swojego pana, który mógł nią rozporządzać według własnego uznania.

Książka stanowi literacką próbę opisu życia tej legendarnej postaci. Autorka próbuje przybliżyć nam życie tej kobiety a nawet wskrzesić ją, wkładając w jej usta słowa i myśli zapisane w książce. Dla mnie ta próba jest nieudana. Wszystko jest sztuczne i udawane. Plusem są opisy wierzeń  i religijności Azteków. Dzięki tej książce poszerzamy wiedzę o historii i religii Azteków, ale nic ponad to. Wierzenia tego ludu zostały wiernie odtworzone i pokazane. Jednak książka, sama w sobie jest nużąca. Brakuje wartkiej akcji i lepszych dialogów.

Wielka szkoda, ponieważ historia Mallinali ma w sobie ogromny potencjał. A może, tak zwyczajnie, nie przypadł mi do gustu pisarski styl Laury Esquivel?
Laura Esquivel – meksykańska pisarka, autorka Przepiórek w płatkach róży.

2 komentarze:

  1. Mam w domu "Przepiórki w płatkach róży" więc od nich zacznę swoją przygodę z tą pisarką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa jestem, co powiesz po lekturze.

    OdpowiedzUsuń