13 czerwca 2015

Suknia ślubna - Pierre Lemaitre

Suknia ślubna Pierre’a Lemaitre’a to świetny thriller, który na świecie bije rekordy popularności. Nic dziwnego. Jest fantastyczny.

To misternie skonstruowana fabuła, w której występują zwykli bohaterowie. Ludzie, którzy na ulicy nie wyróżniają się niczym szczególnym.


Suknia ślubna jest opowieścią o Sophie, która popełnia kilka morderstw. Dla niej to nic trudnego. Jest osobą niezrównoważona i niestabilną emocjonalnie. Młoda kobieta czuje, że stopniowo i powoli popada w obłęd. Traci pamięć, gubi przedmioty, traci swoje ustabilizowane życie. Wszystko coraz bardziej gmatwa się w jej głowie. Jej świat jest światem lęku i głębokiej paranoi. Sophie po mistrzowsku opanowała sztukę kamuflażu i znikania w tłumie. W małym palcu ma umiejętność pojawiania się i znikania. Jest perfekcyjnie zorganizowanym kameleonem w ludzkiej skórze. Nikt nic o niej nie wie i nigdy się nie dowie. Tak chce Sophie, ale czy tak jest na pewno?

On, to tajemniczy mężczyzna obserwujący Sophie z ukrycia. Śledzi każdy ruch kobiety. Wie o niej i jej bliskich wszystko. Powoli mozolnie wślizguje się w życie młodej kobiet. Zna jej myśli i lęki. Opisuje je w swoim dzienniku. Robi to beznamiętnie, jakby relacjonował kolejny dzień ze swojego niezmiennego i nudnego życia.

Pewnego razu Sophie spotyka mężczyznę. Jej obłęd znika. Jest spokojna i pogodna. Niespodziewanie dla niej wszystko powraca. A on wciąż patrzy…

Suknia ślubna to thriller na najwyższym poziomie. Intryga została rozpisana na kilka aktów, dzięki czemu napięcie jest nam dawkowane powoli. Czytając książkę odnosi, się wrażenie, że bohaterowi książki stoją na scenie i grają tylko dla nas.

Od książki trudno się oderwać, choć przyznaję, że początek nie zapowiadał tak obiecującej książkowej przygody.  Ani słowa więcej. Blurb i tak zdradza za dużo.
Pierre Lemaitre – francuski pisarz i scenarzysta. Autor takich książek jak: Alex, Do zobaczenia w zaświatach, Ofiara, Suknia ślubna, Zakładnik, Koronkowa robota.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz