27 czerwca 2015

Hipnoza - Bartłomiej Basiura

Bartłomiej Basiura jest przedstawicielem młodego pokolenia polskich pisarzy. Inteligentnie bawi się słowem i pojęciami, zmusza czytelnika do intelektualnego wysiłku. 

Umiejętnie wplata w fabułę odniesienia do aktualnych wydarzeń, nie zdradzając się przy tym z własnymi poglądami. Choć kryminałów w tym kraju napisano wiele, to Bartłomiej Basiura nie powtarza znanych już schematów, wciąż proponuje czytelnikowi coś nowego. Zaskakuje. Bawi się konwencjami, wykorzystuje swoja wiedzę, wciąga czytelnika w swoje książki.


Po świetnym debiucie w postaci Ucznia Carpzova i intrygującej Zamkniętej prawdzie - Hipnoza jest kolejną książką w ramach opowieści o losach Marii Kozielskiej w dorobku tego młodego autora. Tym razem Maria Kozielska wraz z zespołem rozwiązuje zagadkę śmierci młodej kobiety. Wszystkie ślady zebrane na miejscu zbrodni wskazują na samobójstwo, jednak policjanci natrafiają na tajemniczą wiadomość pozostawioną przez zabójcę. Cała komenda policji zostaje postawiona na nogi, a do pomocy zostają śledczym przydzieleni najlepsi specjaliści, by pomóc im w jak najszybszym schwytaniu mordercy.

Czytając książkę ma się wrażenie, że żadne słowo nie pada w niej przez przypadek. Wszystko zostało gruntownie przemyślane i zaplanowane. Wciągnięty w lekturę czytelnik podąża krok w krok za policjantami, dostrzegając coraz to nowe tropy i snując kolejne domysły. Fakt ten jest dowodem, że autor ma niewątpliwy talent, choć kiedy powstawała Hipnoza był on jeszcze bardzo młodym i niedoświadczonym człowiekiem. Interesujące jest również to, że Hipnoza jest pierwszą z książek o Marii Kozielskiej i jej kolegach, ale została ona oddana w ręce czytelnika jako ostatnia. Nie zaburza to jednak, czytelniczego doznania, ponieważ każda historia stanowi odrębną całość.

Na dokładkę przyglądamy się bliżej wewnętrznemu życiu komendy policji oraz problemom związanym z ich pracą. Poznajemy metody ich działań oraz sposób dochodzenia do prawdy. Nie obywa się oczywiście bez komplikacji, ale na końcu historia zostaje rozwiązana.

Hipnoza to kawałek dobrego kryminału z wartką akcją i ślepymi zaułkami oraz ciekawymi 
postaciami wplatanymi w wir zdarzeń, a czytelnik czuje się, jak członek policyjnego zespołu rozwiązującego tajemnicę zaskakujących śmierci.

Bartłomiej Basiura – autor kryminałów: Zamknięta prawda i Uczeń Carpzova.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz