29 marca 2015

Dom na skraju - Kasia Bulicz - Kasprzak

Dom na skraju Kasi Bulicz – Kasprzak to opowieść o kobietach dla kobiet. Spokojna ulica Różana w maleńkim Rubinie, to malowniczy zakątek nad brzegiem rzeki, gdzie za wypielęgnowanymi żywopłotami kryją się eleganckie domy z bajecznie pięknymi ogrodami.

Ulicę Różaną zamieszkują kobiety, które dzieli wiek, wykształcenie i sposób patrzenia na życie a łączy skomplikowane życie uczuciowe. Wśród mieszkańców nie brak i mężczyzn, ale ci albo są samotnikami, albo zostali zdominowani przez kobiety. Główną bohaterką książki jest właśnie ulica z jej mieszkańcami, ogrodami i tajemnicami. Mieszkańcy tego malowniczego miejsca są bardzo do swojego skrawka ziemi przywiązani. Nawet jeśli stamtąd odchodzą, to i tak wracają, nawet po wielu, wielu latach.


Główna uwaga czytelnika skupia się na młodej rozwódce Marcie Krupskiej, która po nieudanym małżeństwie decyduje się wrócić w rodzinne strony. Po długiej nieobecności Marta powoli, na nowo, odnajduje się w miejscu swojego dzieciństwa. Ze zdumieniem odkrywa zmiany jakie zaszły na Różanej. Nieoczekiwanie terapią dla jej duszy staje się pielęgnacja ogrodu starej Leokadii, która mimo powierzchownej oschłości i szorstkości jest dla Marty większym oparciem niż jej własna matka.

Nieoczekiwanie dla siebie, Marta staje się świadkiem wyjawienia starej tajemnicy, która zaważy na dalszych losach mieszkańców ulicy. Jednocześnie wypłynięcie na światło dzienne mroków przeszłości staje się pierwszym krokiem w przyszłość i nadzieją na szczęśliwsze życie dla wszystkich mieszkańców ulicy Różanej.

W książce aż roi się od postaci, których detale z życia przybliżane są czytelnikowi z każdym kolejnym rozdziałem. Kobiety podzielone są na te umiejące się zmierzyć z przeciwnościami losu oraz na te, które nie walczą z życiem o swoje i wreszcie na te, które manipulują losem tak, by zdobyć to na czym im zależy. Opowieść Kasi Bulicz- Kasprzak pokazuje, że każdy nasz wybór ma swoje dobre i złe strony. W każdym przypadku musimy liczyć się z konsekwencjami swoich wyborów. Niestety mężczyźni w tej opowieści są odrobinę bezwolni, zagubieni i stłamszeni. Na szczęście ten stan nie trwa wiecznie i prowadzi do radykalnych zmian wśród mieszkańców.

Dom na skraju to opowieść o skomplikowanych relacjach damsko-męskich, o walce o własne szczęście nie zawsze czystymi metodami, które prędzej czy później wychodzą na jaw. Niestety bohaterki książki zostały przedstawione jako osoby, dla których życie bez mężczyzn jest życiem straconym. Mężczyzna dla nich warunkuje szczęście, spełnienie i istnienie kobiety.  Na szczęście męskie postaci w porę dostrzegają wady swoich wybranek, tyle, że nie wszystkim z nich udaje się wydobyć z ich morderczych szponów.

Powieść Kasi Bulicz- Kasprzak jest napisana w taki sposób, że dobrze się ją czyta. Bohaterowie nie mieszają nam się, choć jest ich wielu, a miłym przerywnikiem są wtrącenia kwestii dotyczących prowadzenia ogrodu i uprawy roślin. Jednak nic nie zmieni tego, że Dom na skraju powoli i niebezpiecznie, z kartki na kartkę, zmierza ku telenoweli rodem z krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie  roi się od kuriozalnych zdarzeń.  Gdyby nie pewne wydarzenia zapisane w książce, można by z czystym sercem nie stawiać żadnych zarzutów powieści Dom na skraju, ponieważ to dobrze skonstruowana, ciepła opowieść o ludziach takich jak my, z ich wadami i zaletami, przemyśleniami, dążeniami i marzeniami.

Z przykrością stwierdzam, że zakończenie rozczarowuje. Dla mnie jako czytelnika, zostało napisane w taki sposób, po to by umożliwić kontynuację losów mieszkańców ulicy Różanej. Z jednej strony to dobrze, bo może urodzić się z tej kontynuacji coś interesującego dla czytelnika, ale jeśli podąży to ku niedopracowanej operze mydlanej z zapożyczeniami latynoamerykańskimi w najgorszym wydaniu – to ja podziękuję.


Recenzja dalszych losów mieszkańcow ulicy Różanej: Szlachetne pobudki Kasi Bulicz-Kasprzak.Kasia Bulicz – Kasprzak – pisarka, autorka następujących książek : Nalewka zapomnienia, Dom na skraju, Szlachetne pobudki, Nie licząc kota, Meandry miłości, Inna bajka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz