14 października 2015

Czternaście milimetrów życia - Natan Noraj

Czternaście milimetrów życia to intrygujący i wciągający kryminał pióra Natana Noraja. Ten debiut jest jak powiew świeżego powietrza, który nagle wtargnął do działu z książkami o tematyce kryminalnej.

W tej historii jest wszystko, co konieczne do napisania kryminału dobrej, jakości: doskonale zaplanowana i rozegrana intryga, wyraziści bohaterowie, doskonale ukryty zabójca i dużo życiowego brudu.


Akcja Czternastu milimetrów życia toczy się w Krakowie. Mieście pokazanym tu przede wszystkim, jako gniazdo szemranych interesów, gdzie działalność przestępcza ukryta została pod płaszczykiem szlachetnej działalności, a policja wciąż nie ma wystarczających dowodów na popełnienie przestępstwa.

Zbiorowym bohaterem książki jest specjalny, niczym nieograniczony, zespół policyjny, którego głównym zadaniem jest rozwiązanie zagadki tajemniczych zabójstw, które na pierwszy rzut oka zupełnie nie są ze sobą związane.

Jednak wciąż nieuchwytny morderca oraz inni zamieszani w przestępczy proceder ludzie nie są już bezpieczni, ponieważ na ich tropie jest inteligentny i błyskotliwy funkcjonariusz policji Daniel Atman wraz ze swoimi współpracownikami. On i współpracujący z nim specjaliści działają niekonwencjonalnie i nieszablonowo. Rozwiązanie zagadki staje się dla nich sprawą priorytetową.

Autor w ciekawy sposób opisał Kraków. Postanowił spojrzeć na miasto, jak na współczesną aglomerację miejską, gdzie toczy się zwyczajne życie, ale pod warstwą zwyczajności kryje się siatka podejrzanych powiązań i zależności. Jego bohaterowie są realistyczni, prawdziwi i do bólu szczerzy. Cieszy fakt, że autor nie wykreował nikogo z funkcjonariuszy na idealnego policjanta czy detektywa. Tutaj wszyscy są równi, nikt nie jest lepszy od pozostałych.


Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę o członkach zespołu „Archiwum X”.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Videograf SA za egzemplarz recenzencki książki.
Natan Noraj – fascynuje go tematyka kryminalna i wszystko z nią związane.  Czternaście milimetrów życia to jego debiut literacki.

2 komentarze: