1 października 2015

Dzieci z alei Rothschildów - Stefanie Zweig

Dzieci z alei Rothschildów to kontynuacja rodzinnej sagi o rodzinie Sternbergów. W poprzednim tomie czytelnik śledził losy tej bogatej, żydowskiej rodziny w okresie światowego kataklizmu, jakim była Pierwsza Wojna Światowa.

Tym razem, towarzyszymy Sternbergom w okresie zawirowań politycznych i gospodarczych Republiki Weimarskiej, a następnie narodzin i umacniania się nowej władzy w okresie III Rzeszy.


Jak wiele niemieckich rodzin, Sternbergowie muszą przystosować się do skromniejszych warunków życia. Dzieci Johanna Isidora i Betsy dorastają. Ich pomysły na życie spędzają sen z powiek starych rodziców. Trzeba przyznać, że wesoła gromadka młodych Sternbergów wyrosła na ludzi o wyrazistych poglądach i jasno określonych życiowych celach, niekoniecznie zgodnych z rodzicielskimi planami.

Mimo złej sytuacji gospodarczej Sternbergom udaje się wieść bezpieczne i w miarę dostatnie życie. Jednak czarne chmury zbierają się nad domem przy alei Rothschildów 9. Do członków rodziny powoli dociera fakt, ze antysemityzm i agresja wobec żydowskich obywateli Niemiec jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i gwałtownym.

Preludium katastrofy staje się stopniowo wprowadzany nazistowski terror, który nie omija nawet majętnych Sternbergów. Nestor rodu pozbywa się złudzeń i nadziei na samorozwiązanie się problemu. Jego dzieci o wiele szybciej dostrzegają powagę sytuacji. W miarę możliwości starają się uchronić rodzinę przed nadchodzącą katastrofą.

Drugi tom sagi jest o wiele bardziej dynamiczny, niż pierwszy. Stefanie Zweig udało się odmalować atmosferę tamtych dni. Ukazać dynamiczną zmianę nastrojów wśród niemieckich obywateli oraz konsekwencje nazistowskiej propagandy.

Los Sternbergów podzieliły tysiące niemieckich Żydów zamieszkujących Trzecią Rzeszę. Najsmutniejsze jest to, że tak, jak Sternbergowie, wielu niemieckich Żydów uważało, że to, co dzieje się w kraju jest tak szalone i niedorzeczne, że aż niemożliwe do spełnienia. Czas pokazał, że wszyscy bardzo się mylili, a świat niemieckich Żydów rozpadł się na maleńkie kawałki i miał już nigdy nie odrodzić się w dotychczas znanym kształcie.


Stefanie Zweig – niemiecka dziennikarka i pisarka. W Polsce wydano trzy jej książki: Nigdzie w Afryce, Księżniczka Sisi, Dom przy alei Rothschildów, Dzieci z alei Rothschildów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz