Przejdź do głównej zawartości

Dzieci z alei Rothschildów - Stefanie Zweig

Dzieci z alei Rothschildów to kontynuacja rodzinnej sagi o rodzinie Sternbergów. W poprzednim tomie czytelnik śledził losy tej bogatej, żydowskiej rodziny w okresie światowego kataklizmu, jakim była Pierwsza Wojna Światowa.

Tym razem, towarzyszymy Sternbergom w okresie zawirowań politycznych i gospodarczych Republiki Weimarskiej, a następnie narodzin i umacniania się nowej władzy w okresie III Rzeszy.


Jak wiele niemieckich rodzin, Sternbergowie muszą przystosować się do skromniejszych warunków życia. Dzieci Johanna Isidora i Betsy dorastają. Ich pomysły na życie spędzają sen z powiek starych rodziców. Trzeba przyznać, że wesoła gromadka młodych Sternbergów wyrosła na ludzi o wyrazistych poglądach i jasno określonych życiowych celach, niekoniecznie zgodnych z rodzicielskimi planami.

Mimo złej sytuacji gospodarczej Sternbergom udaje się wieść bezpieczne i w miarę dostatnie życie. Jednak czarne chmury zbierają się nad domem przy alei Rothschildów 9. Do członków rodziny powoli dociera fakt, ze antysemityzm i agresja wobec żydowskich obywateli Niemiec jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i gwałtownym.

Preludium katastrofy staje się stopniowo wprowadzany nazistowski terror, który nie omija nawet majętnych Sternbergów. Nestor rodu pozbywa się złudzeń i nadziei na samorozwiązanie się problemu. Jego dzieci o wiele szybciej dostrzegają powagę sytuacji. W miarę możliwości starają się uchronić rodzinę przed nadchodzącą katastrofą.

Drugi tom sagi jest o wiele bardziej dynamiczny, niż pierwszy. Stefanie Zweig udało się odmalować atmosferę tamtych dni. Ukazać dynamiczną zmianę nastrojów wśród niemieckich obywateli oraz konsekwencje nazistowskiej propagandy.

Los Sternbergów podzieliły tysiące niemieckich Żydów zamieszkujących Trzecią Rzeszę. Najsmutniejsze jest to, że tak, jak Sternbergowie, wielu niemieckich Żydów uważało, że to, co dzieje się w kraju jest tak szalone i niedorzeczne, że aż niemożliwe do spełnienia. Czas pokazał, że wszyscy bardzo się mylili, a świat niemieckich Żydów rozpadł się na maleńkie kawałki i miał już nigdy nie odrodzić się w dotychczas znanym kształcie.


Stefanie Zweig – niemiecka dziennikarka i pisarka. W Polsce wydano trzy jej książki: Nigdzie w Afryce, Księżniczka Sisi, Dom przy alei Rothschildów, Dzieci z alei Rothschildów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.