23 października 2015

Farbowana blondynka - Danuta Noszczyńska

Najnowsza powieść Danuty Noszczyńskiej Farbowana blondynka to trafny zapis obserwacji, jak zmienia się człowiek w trakcie dążenia do realizacji swoich marzeń.  I tego, jak zmienia się pod wpływem odniesionego sukcesu. 

To również książka o tym, że dążąc do spełnienia marzeń zapominany o tym, co tak naprawdę jest nam w życiu potrzebne do osiągnięcia stanu spełnienia i samozadowolenia.


Główną bohaterką powieści jest trzydziestoletnia Tamara. Dziewczyna z małego miasteczka, która zawsze miała wielkie plany na życie. Miejscowość, z której pochodzi wydaje się jej  miejscem, gdzie kompletnie nie ma pola do realizacji jej aspiracji. Dlatego wyjeżdża do wielkiego miasta na studia. Rozwija się i kształci. Zdobywa pracę marzeń, w której realizuje się z wielkim zapałem. Powoli i niezauważalnie dla siebie samej zmienia się w przedstawicielkę wielkiego miasta, która zarabia pieniądze, świetnie się prezentuje, mieszka w pięknym mieszkaniu i jest bardzo „glamour”.

Tamara jest osobą twardo stąpającą po ziemi. W pracy zawodowej osiąga kolejne szczeble kariery. W życiu prywatnym wciąż szuka stabilizacji. Dodatkowo za wszelka cenę chce zapomnieć o tym skąd pochodzi, ponieważ wydaje jej się, że kiedy to zrobi stanie się kimś doskonalszym. Dziewczyna głęboko wierzy, że stała się kobietą sukcesu, która wzbudza podziw i szacunek, a ona sama może dyrygować całym światem.

Tamara to taka "dziewczyna z okładki", która z "dziewczyny z sąsiedztwa" staje się elegancką kobietą zbyt dbającą o swój wygląd i wizerunek. Spotkanie znajomego z liceum sprawi, że Tamara inaczej spojrzy na swoje życie. Odkryje, że życie człowieka sukcesu to nie tylko pieniądze, ładne mieszkanie, poprawiony biust, czy doskonale skrojona sukienka.


Danuta Noszczyńska pod płaszczykiem lekkiej i zabawnej opowieści o dziewczynie sukcesu ukryła kilka trafnych spostrzeżeń i mądrości życiowych. Historia Tamary pokazuje, że przywiązujemy ogromną wagę do tego, żeby mieć, a nie być. A pęd ku posiadaniu i zdobywaniu kolejnych rzeczy oraz sprawności na drabince sukcesu przesłania nam cały świat. I niszczy naszą otwartość na relację z drugim człowiekiem. A pieniądze to tylko rzecz. Prawdziwe szczęście znajduje się gdzie indziej.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz recenzencki książki.Danuta Noszczyńska – plastyczka, reżyserka, twórczyni amatorskich teatrów Azet i Amarant. Zadebiutowała w dwa tysiące siódmym roku Historią nie Magdaleny. Pozostałe książki tej autorki to: Blondynka moralnego niepokoju, Hormon nieszczęścia, Mogło być gorzej, Kufer babki Alicji, Luizę pilnie sprzedam, Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana, Wszystkie życia Heleny P., Harpia, Farbowana blondynka.

3 komentarze:

 1. Zastanawiałam się ostatnio nad tą książką :)
  Muszę ją przeczytać!
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, czy główna bohaterka też będzie Cię irytować tak mocno, jak mnie :)

   Usuń
 2. Konsumpcyjny styl życia niestety nas wszędzie otacza. Ciekawa książka, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń