11 października 2015

Więcej czerwieni - Katarzyna Puzyńska

Więcej czerwieni to drugi po Motylku tom z kryminalnej serii Lipowo, autorstwa Katarzyny Puzyńskiej.

 O ile pierwszy tom zaintrygował mnie planem, przebiegiem oraz motywem zbrodni, a elementy społeczno-obyczajowe były miłym uzupełnieniem książki, to drugi tom okazał się, ku mojemu zaskoczeniu, dużym rozczarowaniem.


Więcej czerwieni zawiera, owszem, opis intrygującej zbrodni. Występuje w książce inteligentny i sprytny morderca, lecz nie na tyle, by nie odkryć jego tożsamości już w połowie książki.

Dodatkowym minusem jest fakt, że fabuła została skonstruowana w identyczny sposób jak w pierwszym tomie. Ponownie spotykamy się z dziennikiem mordercy, ponownie okoliczni mieszkańcy wydają się być zamieszani w zbrodnię. W trakcie lektury czytelnik ma nieodparte wrażenie, że schemat jest identyczny a zmieniły się jedynie postaci w nim występujące. Ta sytuacje staje się nużąca i nie zachęca do poznania finału tej fabuły.

Niestety, tym razem tło obyczajowe jest niesamowicie irytujące. Problemy osobiste policjanta Podgórskiego są rozbudowane do granic możliwości, a jego rozterki sercowe i ckliwość wyzierająca z wątku są przesłodzone do granic przyzwoitości.


Po cichu liczę jednak, że autorka skonstruowała sobie już w głowie nowy schemat na kolejny tom serii Lipowo i okaże się on dla mnie niemałym zaskoczeniem.


Katarzyna Puzyńska- z wykształcenia jest psychologiem a z zamiłowania pisarką. Autorka serii kryminalnej Lipowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz