5 października 2015

PRZEDPREMIEROWO: Mademoiselle Chanel - Christopher W. Gortner

Christopher W. Gortner swoją najnowszą książkę poświecił Coco Chanel. Zatytułował ją Mademoiselle Chanel, ponieważ tak zwykle zwracano się do projektantki. Postać legendy świata mody fascynowała autora od lat.

W wyniku jego fascynacji powstało dzieło, które łączy w sobie elementy powieści z elementami sfabularyzowanej biografii. Trzeba oddać autorowi, że do postaci Coco Chanel podszedł z niezwykłym wyczuciem i szacunkiem. Starał się przedstawić życie Coco Chanel w jak najbardziej obiektywnym świetle.


Dzięki Gortner’owi poznajemy Coco Chanel, jako zwykłą kobietę, która dzięki swojemu ogromnemu uporowi osiągnęła wielki sukces. Coco Chanel urodziła się w ubogiej rodzinie obwoźnego handlarza i szwaczki, i nic nie wskazywało na to, że osiągnie ona więcej, niż jej rodzice. Jednak mała Coco miała w życiu dużo szczęścia do ludzi, którzy dostrzegali jej mocne strony.

Ponadto sama Chanel miała bardzo silny charakter i była niesamowicie uparta. Od najmłodszych lat marzyła o wolności, choć sama do końca nie wiedziała, czym owa wolność ma się odznaczać po prostu była dla niej największym marzeniem.

Młodziutka Coco mimo braku oszałamiającej aparycji potrafiła zainteresować płeć przeciwną swoją osobą. Prawdą jest, że Coco miała szczęście trafiać na mężczyzn bogatych i bardzo nią zaintrygowanych. Dzięki ich pieniądzom i wsparciu mogła spełnić swoje marzenia. Najpierw o projektowaniu kapeluszy i własnym sklepie, a następnie o własnej kolekcji ubrań. Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Coco Chanel osiągnęła sukces, a świat leżał u jej stóp.

Gortner oprócz opowiedzenia historii sukcesu opowiedział także o ciemniejszych stronach życia ikony mody. Pisał o jej niefortunnych związkach, znajomościach i życiowych tragediach. Dzięki jego książce powstał w miarę pełny obraz o życiu tej upartej kobiety sukcesu.

Dyskutować można jedynie z tymi fragmentami książki, w których Grtner pisze o życiu i poczynaniach Coco Chanel w okresie II Wojny Światowej. Ten etap życia wielkiej projektantki do dziś budzi ogromne kontrowersje. Coco Chanel miała romans z wysoko postawionym oficerem Abwehry i była podejrzewana o szpiegostwo na jej rzecz. Na ile było to szpiegostwo a na ile naiwność samej Coco, tego zapewne już nigdy się nie dowiemy. Jednak z książki jasno wynika, że autor postanowił o tym etapie życia Coco opowiedzieć tak, by uznano ją za ofiarę manipulacji i spisków. Podobnie rzecz ma się ze stosunkiem Chanel do antysemityzmu. Powszechnie wiadomo, że ikona mody była jedną z osób współfinansujących jeden z antysemickich, francuskich periodyków. Mówi się nawet, że była antysemitką. Jednak Gortner postanowił przedstawić swoją bohaterkę, jako osobę całkowicie zdystansowaną od kwestii wyznaniowych. A jej działalność mającą na celu przejęcie fabryki produkującej jej perfumy, od żydowskich właścicieli, za działanie czysto biznesowe.

Pomimo tych zastrzeżeń uważam, że Mademoiselle Chanel to interesująca pozycja czytelnicza, a autorowi udało się przedstawić bohaterkę swojej książki w możliwie najlepszy sposób, pisząc nie tylko o blaskach, ale i o cieniach jej życia.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak literanova oraz Wydawnictwu Między Słowami za egzemplarz recenzencki książki.


PREMIERA KSIĄŻKI:
7.10.2015


Christopher W. Gortner – autor głównie powieści historycznych. W Polsce ukazały się następujące książki tego autora: Wyznania Katarzyny Medycejskiej, Spisek Tudorów, Sekret Tudorów. Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I, Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej, Potomek Tudorów, Ostatnia Królowa, Mademoiselle Chanel.

2 komentarze:

  1. Dodałam Cię do obserwowanych blogów. Ja też przeczytałam tę książkę. Piszesz ciekawie i obiektywnie o książkach. Będę regularnie zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Staram się być obiektywna. Bardzo dziękuję za miłe słowa! Są jak zastrzyk pozytywnej energii!

    OdpowiedzUsuń