21 marca 2016

Królowa Margot. Ostatnia perła Walezjuszów - Aleksandra Skrzypietz

Królowa Margot. Ostatnia perła Walezjuszów autorstwa Aleksandry Skrzypietz to, z kilku powodów pozycja doskonała. 

Po pierwsze, jest wnikliwym portretem Małgorzaty de Valois oraz dobrze naświetlonym obrazem jej rodziny i sytuacji państwa francuskiego w okresie jej życia. A także, tego, w jaki sposób postrzegano kobiety w szesnastym wieku. I dlaczego na ich tle, Małgorzata jest osobą absolutnie wyjątkową.Po drugie, staranność tej książki - szeroki dobór źródeł oraz sposób przekazania informacji poprawia moją, jakże już nadwątloną, opinię o wydawanych w Polsce pozycjach historycznych. Książka Aleksandry Skrzypietz przypomniała mi, że powstają jeszcze pozycje o tematyce historycznej z prawdziwego zdarzenia. Nie są łatwe w odbiorze, ale cechują się bogactwem materiału i rzetelnością warsztatu.

W publikacji Królowa Margot. Ostatnia perła Walezjuszów poznajemy historię rodu de Valois (Walezjuszy). Ich sytuację na arenie politycznej Francji i Europy. Dowiadujemy się więcej o stosunkach panujących wewnątrz rodziny. Autorka obala mity powstałe na przestrzeni wieków o Małgorzacie. Między innymi na temat jej kazirodczych skłonności.

Spod pióra Aleksandry Skrzypietz wyłania się kobieta inteligenta, doskonale wykształcona, o zdolnościach dyplomatycznych, a przy tym piękna i dystyngowana niewiasta, świadoma swojej urody oraz tego, w jaki sposób, oddziałuje na otoczenie.

Małgorzata żyła w czasach pełnych niepokoju, w czasach, kiedy Francja angażowała się w konflikt religijny. Jednocześnie miała szczęście wychowywać się w rodzinie, gdzie, kobiety były inteligentne, oczytane, światłe i miały realny wpływ na poczynania swoich mężów - władców.

Pozycja ta, to historia życia kobiety niebanalnej, której postać na zawsze zapisała się na kartach historii. Jej osobę opisywano w literaturze oraz różnego rodzaju kronikach, czy innych szesnastowiecznych tekstach. Niezwykle często były to opinie krzywdzące, które sprawiły, ze Małgorzata de Valois została uznana za złą królową o niemoralnych skłonnościach. Swoją książką Aleksandra Skrzypietz udowadnia, że było inaczej. Co więcej, tłumaczy czytelnikowi, z jakiego powodu i dlaczego niesłusznie, tytułowa Królowa Margot, stała się postacią negatywną.Bardzo dziękuję Regałowi Nowości oraz Wydawnictwu Bellona za egzemplarz książki do recenzji.

Aleksandra Skrzypietz – historyk. Autorka książek: Francuskie zabiegi o koronę polską po śmierci Jana III Sobieskiego, Jakub Sobieski, Królewscy synowie – Jakub, Aleksander i Konstanty Sobiescy, Rozkwit i upadek rodu Sobieskich, Z dziejów kryzysu państwowości polskiej u schyłku XVII i w XVIII wieku. Postulaty badawcze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz