Przejdź do głównej zawartości

Królowa Margot. Ostatnia perła Walezjuszów - Aleksandra Skrzypietz

Królowa Margot. Ostatnia perła Walezjuszów autorstwa Aleksandry Skrzypietz to, z kilku powodów pozycja doskonała. 

Po pierwsze, jest wnikliwym portretem Małgorzaty de Valois oraz dobrze naświetlonym obrazem jej rodziny i sytuacji państwa francuskiego w okresie jej życia. A także, tego, w jaki sposób postrzegano kobiety w szesnastym wieku. I dlaczego na ich tle, Małgorzata jest osobą absolutnie wyjątkową.



Po drugie, staranność tej książki - szeroki dobór źródeł oraz sposób przekazania informacji poprawia moją, jakże już nadwątloną, opinię o wydawanych w Polsce pozycjach historycznych. Książka Aleksandry Skrzypietz przypomniała mi, że powstają jeszcze pozycje o tematyce historycznej z prawdziwego zdarzenia. Nie są łatwe w odbiorze, ale cechują się bogactwem materiału i rzetelnością warsztatu.

W publikacji Królowa Margot. Ostatnia perła Walezjuszów poznajemy historię rodu de Valois (Walezjuszy). Ich sytuację na arenie politycznej Francji i Europy. Dowiadujemy się więcej o stosunkach panujących wewnątrz rodziny. Autorka obala mity powstałe na przestrzeni wieków o Małgorzacie. Między innymi na temat jej kazirodczych skłonności.

Spod pióra Aleksandry Skrzypietz wyłania się kobieta inteligenta, doskonale wykształcona, o zdolnościach dyplomatycznych, a przy tym piękna i dystyngowana niewiasta, świadoma swojej urody oraz tego, w jaki sposób, oddziałuje na otoczenie.

Małgorzata żyła w czasach pełnych niepokoju, w czasach, kiedy Francja angażowała się w konflikt religijny. Jednocześnie miała szczęście wychowywać się w rodzinie, gdzie, kobiety były inteligentne, oczytane, światłe i miały realny wpływ na poczynania swoich mężów - władców.

Pozycja ta, to historia życia kobiety niebanalnej, której postać na zawsze zapisała się na kartach historii. Jej osobę opisywano w literaturze oraz różnego rodzaju kronikach, czy innych szesnastowiecznych tekstach. Niezwykle często były to opinie krzywdzące, które sprawiły, ze Małgorzata de Valois została uznana za złą królową o niemoralnych skłonnościach. Swoją książką Aleksandra Skrzypietz udowadnia, że było inaczej. Co więcej, tłumaczy czytelnikowi, z jakiego powodu i dlaczego niesłusznie, tytułowa Królowa Margot, stała się postacią negatywną.



Bardzo dziękuję Regałowi Nowości oraz Wydawnictwu Bellona za egzemplarz książki do recenzji.





Aleksandra Skrzypietz – historyk. Autorka książek: Francuskie zabiegi o koronę polską po śmierci Jana III Sobieskiego, Jakub Sobieski, Królewscy synowie – Jakub, Aleksander i Konstanty Sobiescy, Rozkwit i upadek rodu Sobieskich, Z dziejów kryzysu państwowości polskiej u schyłku XVII i w XVIII wieku. Postulaty badawcze.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka - Martin Sodomka

źródło: Prószyński i Ska Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka Martina Sodomki to nowość dla dzieci powyżej siódmego roku zycia, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.