23 marca 2016

Zwyczajna łaska - William Kent Krueger

Zwyczajna łaska jest historią wielowątkową i dobrze napisaną. William Kent Krueger stworzył epicką opowieść o życiu, dorastaniu, miłości, przyjaźni, ale też o wszystkich negatywnych emocjach, jakimi może być targana ludzka dusza.

Głównym bohaterem jest Frank - syn miejscowego pastora. Pochodzi z rodziny, w której wiara w Boga oraz dobro jest istotnym elementem życia. Małą miejscowość w Minnesocie czeka istne trzęsienie ziemi. Spokojną egzystencję, przeplataną codziennymi obowiązkami i przyjemnościami, przerywa seria dziwnych zgonów, które dla trzynastolatka są początkiem wchodzenia w świat dorosłych i próbą zrozumienia otaczającej go rzeczywistości ze wszystkimi jej odcieniami.


Zwyczajna łaska to, dopracowany w każdym calu, opis amerykańskiej prowincji lat sześćdziesiątych. Tego, w jaki sposób funkcjonowały małe społeczności i jak patrzono na świat. To również doskonały portret dorastających młodych ludzi, którzy kochają, marzą i planują swoje dorosłe życie. To w końcu ukazanie świata dorosłych ze wszystkimi światłocieniami oraz zaduma nad ludzkim życiem w ogóle.

Dzięki plastycznemu językowi i doskonale nakreślonej plejadzie bohaterów William Kent Krueger stworzył opowieść, której przesłanie jest aktualne do dziś. Zmieniły się czasy, samochody, inaczej spędzamy czas, ale nasze uczucia, marzenia i ciekawość świata wciąż przybierają podobną formę od tak wielu lat. Zwyczajna łaska to opowieść konsolidująca w sobie powieść obyczajową oraz kryminał, zespolone razem trafną analizą psychologiczną ludzkiej natury.Bardzo dziękuję Regałości i Wydawnictwu Dreams za egzemplarz książki do recenzji.
William Kent Krueger – amerykański autor, rozgłos zdobył serią kryminałów, w których główną postacią jest Cork O'Connor.

6 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę po angielsku, ciekawa jestem tłumaczenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy będę mieć chwilę, to być może sięgnę. Bo jakoś tak przesadnie do mnie nie przemawia. ;)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie byłam entuzjastycznie nastawiona, ale książka sprawiła mi miłą niespodziankę.

   Usuń