2 marca 2016

Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości - Iwona Kienzler

Tytuł najnowszej biografii słynnej, polskiej noblistki, Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości, pióra Iwony Kienzler sugeruje, małą sensację. Jeśli myślicie, że autorka zasypie Was pikantnymi szczegółami z życia Marii, które rzucą negatywny cień na jej osobę, jesteście w błędzie.

Ta książka jest uporządkowaną, dobrą, pełną detali, całościową biografią Marii Curie - Skłodowskiej. Iwona Kienzler wykonała wiele pracy, by napisać książkę, która ma za cel przybliżyć czytelnikowi Marię Curie od bardziej ludzkiej, czy też prywatnej strony. Choć lepiej chyba powiedzieć - w sposób kompleksowy.  I to się w pełni autorce udało.Krok po kroku, Kienzler omawia życie Marii. Opisuje jej skromne, pełne dramatów, acz szczęśliwe dzieciństwo, w rodzinie, gdzie zdobywanie wiedzy i poszerzanie własnych horyzontów były na pierwszym miejscu. Maria podobnie, jak jej rodzeństwo, była osobą bardzo inteligentną, bystrą i głodną nauki. Wszystkie dzieci państwa Skłodowskich osiągały świetne wyniki w nauce.

Droga przyszłej noblistki do studiów na Sorbonie była długa i kręta. Dzięki własnemu uporowi i pomocy najbliższych, młodej dziewczynie udało się ukończyć studia z doskonałą lokatą. Zdolności i wiedzę Marii w porę dostrzegli odpowiedni ludzie, którzy pomogli jej rozwinąć skrzydła w świecie nauki.

O naukowych sukcesach Marii napisano tysiące słów, ale Iwonie Kienzler udało się o przedstawić losy Marii oraz jej osiągnięcia w kontekście społecznym i obyczajowym przełomu stuleci. Ta piekielnie zdolna kobieta, wyemancypowana, choć wątpię, czy sama tak by siebie określiła, nie mogłaby być typową kobietą tamtego okresu, gdyż już matka przekazała jej zupełnie odmienne, od powszechnie ówcześnie obowiązujących, wzorce. 

Oprócz uporu i ogromnego głodu wiedzy oraz tego, jakie wychowanie odebrała Maria, była też zwyczajną kobietą, która kochała i była kochana. Iwona Kienzler przedstawia historię miłości Marii Curie do trzech najważniejszych mężczyzn w jej życiu, ukazując ją bardziej, jako kobietę podobną do dzisiejszych przedstawicielek płci żeńskiej, aniżeli do dam żyjących w okresie belle époque.

Maria Skłodowska- Curie przedstawiona w książce Iwony Kienzler jest jak drzewo - chwieje się, łamie, ale do końca nigdy się nie poddaje. To spełniona kobieta w pracy i w życiu, która może być z siebie dumna. Jest również osobą z krwi i kości, niepozbawioną wad i słabości, o czym autorka książki pisze otwarcie. Dzięki temu postać Marii jest prawdziwa, daleka od postaci bohaterki wszechczasów.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Bellona za egzemplarz książki do recenzji.


Iwona Kienzler – autorka kilkudziesięciu książek oraz reportaży z zakresu gospodarki i historii Polski. Pisze też na tematy związane z podróżami.7 komentarzy:

 1. Od dawna szukam rzetelnej biografii Curie-Skłodowskiej ;) Mam kilka tytułów na oku, muszę się za coś w końcu zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje liceum było imienia Marii Curie-Skłodowskiej. Znam już trochę historię jej życia i z chęcią przeczytam biografię :)


  Zapraszam do siebie :)
  http://www.recenzjezpazurem.pl
  Diane Rose

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta pozycja jest o tyle ciekawa,że pokazuje jak przez pryzmat zwyczajnego życia.

   Usuń
 3. Nie jestem miłośniczką podobnych publikacji, rzadko po nie sięgam, lecz Maria Skłodowska- Curie była na tyle ciekawą i ważną osobistością, że z chęcią przeczytam o jej życiu więcej niż mogłabym przeczytać w jakimś krótkim artykule. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istotnie, mamy teraz wysyp tego typu publikacji,ale tutaj nazwisko autorki gwarantuje przyzwoity poziom,ciekawe ujęcie tematu i przystępna formę przekazu.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń