Powrót na aleję Rothschildów Stefanie Zweig jest trzecią częścią historii o rodzinie Sternbergów. Kolejna odsłona sagi jest najbardziej dramatyczna i wzruszająca ze wszystkich.
Sternbergowie podzielili losy milionów Żydów z całej Europy, którzy stali się ofiarami masowej Zagłady tego narodu.
W trakcie wojennego czasu okrucieństwa i wszechobecnego strachu przed aresztowaniem, Annie i jej mężowi udaje się wybawić od śmierci córkę Victorii. Udaje im się również ocalić w sobie dobro i wrażliwość na drugiego człowieka. Fanny znajduje w ich domu nie tylko kryjówkę, ale też namiastkę rodzinnego domu i matczynego ciepła.
Kiedy wojna się kończy Anna i Hans czują ulgę. Nareszcie mogą wyjść z ukrycia. Wreszcie, mimo reglamentacji żywności i wszechobecnych ruin, mogą żyć bez lęku i z godnością. Oni i ich dzieci oraz Fanny powoli wracają do normalnego życia. Nawiązują kontakt z rodzeństwem Anny, które wyemigrowało z Niemiec w ostatnim możliwym momencie, czemu dziś zawdzięczają życie.
Rodzina Sternbergów powstaje z kolan, wraca do życia i aktywności zawodowej. Uśmiecha się do niej los. Powracają ci, którym udało się oszukać nazistowską machinę śmierci. Łzy i smutek zastępuje radość i nadzieja na lepsze jutro.
Stefanie Zweig pisze oszczędnie, nie upiększa. Jej opowieść jest realistyczna. Doskonale oddaje ducha tamtych czasów. Daruje czytelnikowi historię piękną, wzruszającą i pełną nadziei. Fikcję literacką inspirowaną prawdziwym życiem, a przez to, tak barwną i wciągającą dla czytelnika.
Recenzja 1 tomu znajduje się tutaj.
Stefanie Zweig – niemiecka dziennikarka i pisarka. W
Polsce wydano następujące jej książki: Nigdzie
w Afryce, Księżniczka Sisi, Dom przy alei Rothschildów, Dzieci z alei Rothschildów,
Powrót na aleję Rothschildów.
Komentarze
Prześlij komentarz