11 marca 2016

Posiadacz - John Galsworthy

Posiadacz autorstwa Johna Galsworthy’ego, początkowo znany czytelnikom pod tytułem Saga rodu Forsyte’ów to historia, w której namiętność i miłość przeplatają się z zaborczością, zachłannością, bogactwem i konwenansami.

John Galsworthy jest jednym z najbardziej znanych pisarzy angielskich. Posiadacz jest dowodem jego spostrzegawczości i trafnych obserwacji przemian, jakie zachodziły w społeczeństwie angielskim w końcu dziewiętnastego wieku. Na ten czas przypada również okres gwałtownego rozwoju gospodarczego oraz duże zmiany społeczne. Rodził się wtedy sprzeciw wobec wiktoriańskich norm obyczajowych.Pisarz uważany jest za jednego z ostatnich twórców, którzy reprezentowali nurt realizmu krytycznego w literaturze. Jego krytyka obłudy i życia według ściśle narzuconych pozorów w sferze mieszczańskiej, znalazła największe ujście właśnie w historii rodziny Forsyte’ów.

Dzieje rodziny, która przez lata budowała swoją pozycję, by w końcu stać się rodziną zaliczającą się do bogatego mieszczaństwa, dla której intratne zwiększanie stanu posiadania oraz wpływy były największą wartością, to właśnie obraz  świata przedstawiony w Posiadaczu.

Historia opisana w książce jest pasjonującą opowieścią o rodzinie, w której żyje się tak, by być odpowiednio postrzeganym, a spełnianie marzeń i pragnień jest napiętnowane, choć w historii rodu znaleźli się i tacy, którzy dla miłości i marzeń porzucali bezpieczną, forsyte’owską egzystencję.

John Galsworthy w mistrzowski sposób opisał życie bogatego mieszczaństwa z jej wadami i zaletami. Nie pozostał obojętny na jej małostkowość i pryncypialność. Udało mu się obraz tej sfery angielskiego społeczeństwa ukazać również z ironią i dystansem. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Posiadacz jest nie tylko dobrze namalowanym obrazem oraz świetnie spisaną historią, ale też pewnego rodzaju przytykiem do tej warstwy społecznej.Bardzo dziękuję Wydawnictwu MG za egzemplarz książki do recenzji.
John Galsworthy – angielski pisarz, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1932.

2 komentarze:

  1. Okładka i tytuł bardzo kuszą, a fakt, że autor postarał się o dokładną charakterystykę bogatego mieszczaństwa bardzo mi odpowiada. Z chęcią przeczytam. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń