Przejdź do głównej zawartości

Posiadacz - John Galsworthy

Posiadacz autorstwa Johna Galsworthy’ego, początkowo znany czytelnikom pod tytułem Saga rodu Forsyte’ów to historia, w której namiętność i miłość przeplatają się z zaborczością, zachłannością, bogactwem i konwenansami.

John Galsworthy jest jednym z najbardziej znanych pisarzy angielskich. Posiadacz jest dowodem jego spostrzegawczości i trafnych obserwacji przemian, jakie zachodziły w społeczeństwie angielskim w końcu dziewiętnastego wieku. Na ten czas przypada również okres gwałtownego rozwoju gospodarczego oraz duże zmiany społeczne. Rodził się wtedy sprzeciw wobec wiktoriańskich norm obyczajowych.



Pisarz uważany jest za jednego z ostatnich twórców, którzy reprezentowali nurt realizmu krytycznego w literaturze. Jego krytyka obłudy i życia według ściśle narzuconych pozorów w sferze mieszczańskiej, znalazła największe ujście właśnie w historii rodziny Forsyte’ów.

Dzieje rodziny, która przez lata budowała swoją pozycję, by w końcu stać się rodziną zaliczającą się do bogatego mieszczaństwa, dla której intratne zwiększanie stanu posiadania oraz wpływy były największą wartością, to właśnie obraz  świata przedstawiony w Posiadaczu.

Historia opisana w książce jest pasjonującą opowieścią o rodzinie, w której żyje się tak, by być odpowiednio postrzeganym, a spełnianie marzeń i pragnień jest napiętnowane, choć w historii rodu znaleźli się i tacy, którzy dla miłości i marzeń porzucali bezpieczną, forsyte’owską egzystencję.

John Galsworthy w mistrzowski sposób opisał życie bogatego mieszczaństwa z jej wadami i zaletami. Nie pozostał obojętny na jej małostkowość i pryncypialność. Udało mu się obraz tej sfery angielskiego społeczeństwa ukazać również z ironią i dystansem. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Posiadacz jest nie tylko dobrze namalowanym obrazem oraz świetnie spisaną historią, ale też pewnego rodzaju przytykiem do tej warstwy społecznej.



Bardzo dziękuję Wydawnictwu MG za egzemplarz książki do recenzji.




John Galsworthy – angielski pisarz, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1932.

Komentarze

  1. Okładka i tytuł bardzo kuszą, a fakt, że autor postarał się o dokładną charakterystykę bogatego mieszczaństwa bardzo mi odpowiada. Z chęcią przeczytam. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.