6 grudnia 2015

Ekożona - Michal Viewegh

Ekożona Michala Viewegha to literacka próba współczesnego odniesienia się do odwiecznego konfliktu pomiędzy damskim i męskim spojrzeniem na świat. W powieści postawiono kilka istotnych pytań dotyczących małżeństwa, miłości i rodziny we współczesnym świecie.

Hedvika i Mojmir są małżeństwem z kilkuletnim stażem. On - jest znanym pisarzem w dojrzałym wieku. Ona - młodą, niedoświadczoną bibliotekarką, która z płochego dziewczęcia przeistoczyła się w wojowniczą, pewną siebie matkę i zapaloną ekolożkę. Połączyła ich miłość jak z bajki o Kopciuszku.  


Z czasem bezgraniczny zachwyt ze strony żony zamienił się w przyzwyczajenie, a jej myśli i entuzjazm zaczęły krążyć w wokół zgoła odmiennych tematów. Ku zdumieniu i rozpaczy Mojmira jego żona angażuje się w coraz to nowe, i jego zdaniem, coraz bardziej szalone projekty, które szkodzą ich małżeństwu.

Hedvika wydaje się być zadowolona ze swojego życia. Poczucie spełnienia dają jej kolejne wyzwania takie jak: praca konsultantki laktacyjnej czy propagowanie ekologicznego stylu życia. Mojmir jest dla swojej kobiety ważny, ale nie jest już w centrum jej uwagi. Dziś ona dzieli czas między dom, dzieci i swoje przedsięwzięcia. Oczywiście, męża kocha szanuje i dostrzega. W przeciwieństwie do niej, jej partner uważa, że jest pokrzywdzony i zepchnięty na boczny tor.

Michal Viewegh porusza ważne tematy związane z formą, jaką przybiera rodzina i związek małżeński w dzisiejszym świecie. Kontrastując swoich bohaterów w dowcipny i ironiczny sposób pokazuje różnice w sposobie postrzegania świata u mężczyzn i u kobiet. Zmusza nas do zastanowienia się nad współczesnym kształtem rodziny, domowego ogniska i związku.

Równocześnie podziwia i wyśmiewa współczesne kobiety, które stały się istotami wielozadaniowymi, pragnącymi dzielić czas między ognisko domowe i świat zewnętrzny. Jego męski bohater zaś jest osobnikiem marzącym o powrocie do świata, w którym w centrum uwagi kobiety jest mężczyzna, jego rozum i żołądek. Jeśli się nad tym zastanowić, to Mojmir marzy o tym, by być prawdziwym mężczyzną. Tylko, kim dziś jest prawdziwy mężczyzna dla współczesnej kobiety? Kim jest prawdziwa kobieta dla współczesnego mężczyzny?

Czeskiemu pisarzowi udało się uchwycić konflikt pomiędzy męskim wyobrażeniem o małżeństwie a kobiecym pragnieniem odświeżenia tego układu. Jego powieść śmieszy i bawi, jednocześnie zmuszając do zastanowienia nad tym, czy to damsko-męskie „przeciąganie liny” ma sens i czy warto tak mocno ciągnąć w swoją stronę.
Michal Viewegh – czeski pisarz i publicysta. Jego twórczość jest pełna humoru i ironii. W Polsce wydano sześć jego książek: Uczestnicy wycieczki, Cudowne lata pod psem, Powieść dla kobiet, Wychowanie dziewcząt w Czechach, Sprawa niewiernej Klary oraz Zapisywacze ojcowskiej miłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz