19 maja 2016

Kruchość skrzydeł - Karen Foxlee

Kruchość skrzydeł to obsypana za granicą nagrodami powieść Karen Foxlee, która właśnie ukazała się w Polsce, nakładem Wydawnictwa Dobra Literatura.

Akcja powieści toczy się w małym, górniczym miasteczku, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Jennifer Day – główna bohaterka książki – właśnie straciła siostrę. Jej rodzina pogrążona w bólu i żałobie wydaje się kompletnie pozbawiona wrażliwości wobec zaskoczonej i oszołomionej wydarzeniami dziewczynki.


Dla Jennifer zachowanie dorosłych członków rodziny jest czymś nienaturalnym i podejrzanym. Dziewczynce wydaje się, że śmierć Beth jest otoczona wielkimi tajemnicami, które musi rozwikłać. Wędrując z młodszą panną Day, wśród rodzinnych tajemnic i po nieznanych szlakach świata dorosłych, odkrywamy dramatyczną historię jej rodziny.

Karen Foxlee stworzyła historię o głębokim rysie psychologicznym. Poprzez swoich bohaterów pokazała nam rodzinę, która rodziną jest jedynie z nazwy. Dziecięcymi słowami, pełnymi niewinności i prostoty, opowiedziała o tajemniczym i zagadkowym świecie dorosłych, który małej dziewczynce jawi się, jako niesamowity obszar niezrozumiałych czynów, słów i gestów.

Kruchość skrzydeł to wzruszająca historia o siostrzanej miłości, dziecięcych marzeniach i wkraczaniu w świat ludzi dojrzałych. To także opowieść o uporze i chęci dorastania na własnych warunkach oraz o konfrontacji świata dorosłych ze światem dzieci. Niestety, to także, smutny obraz tego, jak można żyć razem, a jednak osobno, bez wzajemnego zrozumienia, empatii i akceptacji.


Bardzo dziękuję Regałowi Nowości i Wydawnictwu Prozami za egzemplarz książki do recenzji.Karen Foxlee – australijska pisarka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz