4 maja 2016

Tajemnice Rutherford Park - Elizabeth Cooke

Tajemnice Rutherford Park Elizabeth Cooke to historyczna saga o zamożnej, arystokratycznej rodzinie z Wielkiej Brytanii, która żyje w swojej wielkiej posiadłości, jak w kompletnie innym świecie.

Do rezydencji docierają wiadomości ze świata, ale Rutherford Park ma swój odrębny tryb życia i pracy. W tej lordowskiej siedzibie istnieją obok siebie dwa światy. Świat państwa oraz świat ich służby.


Na pozór oba światy diametralnie się od siebie różnią. W rzeczywistości w obu panuje samotność, rozpacz, niesprawiedliwość i upokorzenie. Służba niższego stanu jest upokarzana i niesprawiedliwie traktowana przez starszych stażem i stanowiskiem służących. Ich posady są dla nich przepustką do dachu nad głową i pełnej miski. O zrozumieniu i trosce nawet nie śmią marzyć.

Z kolei ich mocodawcom nie brak funduszy, miejsca do spania i jedzenia. Ale podobnie, jak służbie bark im zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa. Mimo, że są sytuowani, są tak samo, jak ich służący, nieszczęśliwi.

Akcja powieści rozpoczyna się w grudniu tysiąc dziewięćset trzynastego roku. Wychodzą na jaw sekrety z obu zazębiających się nawzajem światów. Ich brzemię będzie niespodziewanie cięższe, niż początkowo sądzono. Jednak to dopiero początek kłopotów.

Nad Europę nadciąga wojna, która wciągnie w swój wir przedstawicieli obu opisanych w książce światów. Wszyscy zamieszani w nią bohaterowie będą musieli zapłacić ogromną cenę za udział w wojnie. Do Rutherford Park zbliżają się ogromne zmiany.


Tajemnice Rutherford Park to ciekawe spojrzenie na sytuację społeczną Wielkiej Brytanii początku dwudziestego wieku. Elizabeth Cook dokładnie opisuje ówczesne stosunki pomiędzy angielską arystokracją i niższymi warstwami społeczeństwa, a także wzajemne relacje w obu tych, tak różnych od siebie światach.


Recenzja drugiego tomu znajduje się tutaj.

Elizabeth Cooke – brytyjska pisarka. W Polsce ukazały się jej książki: Tajemnice Rutherford Park, Ciemne dzikie kwiaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz