15 listopada 2015

Całuję. Mama - Monika Orłowska

Monika Orłowska to tłumaczka i redaktorka. Ma na swoim koncie kilka powieści obyczajowych. Najnowsza- Całuję. Mama – ukazała się kilkanaście dni temu nakładem Wydawnictwa Replika

Całuję. Mama to historia trzech sióstr, które po śmierci matki spotykają się w jej mieszkaniu, by posegregować i posprzątać należące do starszej pani rzeczy. Beatę, Joannę i Paulinę dzieli nie tylko znaczna różnica wieku, ale i kompletnie różne podejście do życia.


Każda z nich jest na innym etapie swojego życia, każda ma za sobą inne doświadczenia. Wydaje się, że nic ich nie łączy. Jednak spoiwem dla tych trzech osób jest matka. Trzy kobiety porządkując rzeczy matki wracają wspomnieniami do lat dziecinnych. Wywołuje to nie tylko uśmiech na ich twarzach, ale też łzy i dawno skrywane pretensje, które są, jak demony czyhające na ich wzajemną, siostrzaną więź.

Monika Orłowska opisała historię zwyczajnej polskiej rodziny z jej radościami i smutkami. Udało jej się nakreślić ciekawe portrety kobiet, które z pozoru nic nie łączy, choć urodziły się w tej samej rodzinie. Konfrontacja ze sobą i wspomnieniami wywołuje burzę. Między kobietami dochodzi do walki na słowa i o podział rodzinnego majątku. Jednak żadna z kobiet nie przypuszcza, że zmarła matka była o wiele bardziej zapobiegliwą i znającą swoje córki osobą, niż mogą one przypuszczać…


Historia opowiedziana w Całuję. Mama momentami jest lustrzanym odbiciem rodzin, pretensji i wzajemnych relacji praktycznie każdego czytającego książkę.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Replika za egzemplarz recenzencki kisążki.


Monika Orłowska – tłumaczka i redaktorka. Autorka książek: Adam i Ewy, Cisza pod sercem, Kłamstewka i kłamstwa, Całuję. Mama.

5 komentarzy:

  1. Przyznam, że jestem bardzo ciekawa tej książki. I okładka mnie zauroczyła :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie również recenzja zaciekawiła, ale i okładka ma znaczenie, jak u Wiolety. :) Kocham książki z ładnymi okładkami. :)

      Usuń